W czasie czterech sierpniowych dni (8-11 sierpnia) szykuje się wydarzenie wyjątkowe – coś, na co wielu czeka cały rok – Święto Twierdzy Boyen czyli Operacja Boyen na Mazurach. Największa impreza historyczna w tym regionie.
Stałym punktem imprezy był zawsze jarmark, w tym roku również można liczyć na obecność wystawców z różnorodnym asortymentem: od militariów, przez rękodzieło, po regionalne kulinaria.
Operacja Boyen to oczywiście również dioramy historyczne i tych także nie zabraknie.
Dla wszystkich fanów aromatycznej wojskowej zupy – kolejna edycja Otwartych Mistrzostw w Gotowaniu Grochówki w Kuchniach Polowych. Plac z prawej strony Koszarowca “Miecz” wypełni się zapachem palonego drewna, wędzonki, warzyw i pieczywa – aromaty z pewnością pobudzą apetyt w oczekiwaniu na werdykt, rozstrzygający kwestię: której ekipie udało się upichcić grochówkę godną tytułu mistrzowskiego.
Dla najmłodszych przygotowane będą panele warsztatowe – różnorodne tematycznie: rękodzieło, malowanie toreb i kubków, warsztaty kowalskie, rzeźbiarskie.
Entuzjaści broni palnej będą mieli szansę postrzelać z broni ostrej w niezwykle klimatycznej strzelnicy Zawisza - Stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej mieszczącej się w głównym magazynie prochowym (będzie to atrakcja dodatkowo płatna). Strzelnica funkcjonować będzie przez wszystkie 4 dni Operacji Boyen w godz. 10-18.
Dla miłośników historii i militariów – prelekcja nielicencjonowany przewodnik po Mazurach dotycząca Giżyckiej Pozycji Polowej (sobota – warsztat zbrojmistrza), niedziela z Wojskiem Polskim przygotowana przez 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego oraz zwiedzanie Twierdzy z przewodnikami (sobota i niedziela).
Będzie również coś dla amatorów sztuki – wernisaż wystawy malarstwa Monika Stępień - kreatorka kultury "NODURI" (piątek – stajnia z wozownią) oraz spektakl teatralny Teatr Jaracza Olsztyn “Sztuka kochania Polaków” - wystawiony w przestrzeni twierdzowego donżonu (sobota).
Kluczową pozycją tegorocznego programu będzie oczywiście “Bój o Twierdzę” - inscenizacja z okresu Wielkiej Wojny prezentowana na majdanie Twierdzy - widowisko pełne pirotechniki filmowej, z udziałem międzynarodowych rekonstruktorów, artylerii oraz kawalerii konnej. Konnych będzie można również zobaczyć w piątkowym pokazie dynamicznym – inscenizacji niespodziance.
- Liczymy na pogodę i zachęcamy wszystkich do odwiedzin giżyckiej fortyfikacji podczas Operacji Boyen, w tym czasie najmocniej można poczuć pierwszowojenny klimat, niesamowitą atmosferę XIX- wiecznej twierdzy – informują organizatorzy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!