Dążymy do uzyskania statusu uzdrowiska dla miasta Orzysz – deklaruje radny tego miasta Damian Kawecki. Dlatego samorządowcy z Orzysza udali się do Gołdapi, aby uzyskać potrzebne informacje na temat tej inicjatywy.
Orzysz jednak nie tylko zbiera i analizuje informacje na temat statusu miasta-uzdrowiska. Prowadzone są również inwestycje w tym mazurskim mieście, a zakres prac obejmujący budowę tężni solankowej wraz z budynkiem sanitarnym, grota solną, obiektami małej architektury, utwardzeniem terenu, ogrodzeniem, oświetleniem oraz urządzeniami niezbędnymi do korzystania z obiektu w Orzyszu.
Wykonawcą inwestycji budowy tężni solankowej zlokalizowanej przy ul. Leśnej w Orzyszu jest firma Sorted Sp. z o.o. Kwota inwestycji opiewa na 4 617 060,00 zł i jest w większej części dofinansowana z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywany termin zakończenia prac: maj 2025 r.
Oprócz tego oczywiście powołano specjalny zespół tematycznych do spraw tej inwestycji.
- Z przyjemnością informuję, że zostałem członkiem zespołu ds. uzyskania statusu uzdrowiska w Orzyszu. Wspólnie z Panem Burmistrzem Zbigniewem Włodkowskim, Panią Sekretarz Gminy Moniką Łępicką-Gij oraz Panem Dyrektorem MOSIRu - Łukaszem Nikołajukiem wzięliśmy udział w spotkaniu Stowarzyszenia Uzdrowiska Warmii i Mazur na zaproszenie burmistrza Gołdapi, Konrada Kazanieckiego – informuje radny Orzysza Damian Kawecki.
Podczas spotkania zapoznano się z wymaganiami, jakie Orzysz musi spełnić, aby zrealizować swoje ambitne plany.
- Nawiązaliśmy cenne kontakty i jesteśmy pełni nadziei oraz inspiracji, by działać na rzecz naszej miejscowości. Przed nami długa droga, ale mamy jasny, klarowny plan – dodaje radny. - Wracamy z planem, wizją i ogromną determinacją, aby przekształcić nasze miasto w uzdrowisko. To historyczna chwila, która daje nadzieję na dalszy rozwój Orzysza.
Tężnia solankowa, czyli naturalne inhalatorium, to miejsce, które może wydawać się niepozorne, ale kryje w sobie ogromne korzyści dla zdrowia. Jest to konstrukcja zbudowana z drewna drzew iglastych, najczęściej tarniny, przez którą przepływa solanka – woda mineralna bogata w cenne mikroelementy, takie jak jony sodowe, magnez, jod, brom, żelazo, potas i sód.
Działanie tężni solankowej opiera się na rozprzestrzenianiu aerozolu solankowego, który wdychany przez osoby przebywające w pobliżu, dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów i ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, skórę oraz nerwy. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, problemy z drogami oddechowymi czy skórne.
Korzystanie z tężni solankowej jest zalecane jako element terapii wspomagającej leczenie astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do korzystania z tężni, takie jak ostre stany zapalne, niektóre choroby serca czy nadciśnienie tętnicze.
Tężnie solankowe można znaleźć w wielu miejscach w Polsce, gdzie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów poszukujących naturalnych metod poprawy zdrowia. Są one dostępne w parkach zdrowotnych, sanatoriach, a nawet można zbudować mniejszą wersję tężni w domowym zaciszu.
Zalety korzystania z tężni solankowej są nie do przecenienia, a możliwość wzmocnienia zdrowia w tak przyjemny sposób sprawia, że warto rozważyć regularne wizyty w tym naturalnym inhalatorium.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.