Pałace rozsiane po zakątkach Mazur świadczą o niegdysiejszej świetności tego regionu oraz zamożności jego mieszkańców. Tym razem prezentujemy przepiękny pałac w Skandławkach niedaleko Kętrzyna. Obiekt na szczęście jest zadaszony i w niezłym stanie technicznym. Remontowany pod kątem stworzenia pensjonatu jest obecnie wystawiony na sprzedaż. Cena – ponad milion złotych.
Zaledwie 35 km od Giżycka i 25 km od Kętrzyna w malowniczej części województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się majątek szlachecki Skandławki, w skład którego wchodzi klasycystyczny dwór z pierwszej połowy XIX w.
W roku 1817 w Skandławkach mieścił się majątek szlachecki, w którym było 12 domów i 187 mieszkańców. Przed 1945 rokiem właścicielką tych terenów była Gertruda Siegfried, a majątkiem zarządzał jej syn Joachim.
Sam pałac powstał tu w 1844 r. Klasycystyczny, parterowy, wybudowany według planów znanego architekta niemieckiego – Leo von Klenze (przedstawiciel romantyzmu historycznego w architekturze niemieckiej) dla rodziny Siegfried, która mieszkała tu do 1945. Obiekt posiada niski portyk i piętrowe ryzality zewnętrzne.
Po II wojnie światowej pałac i zabudowania zostały upaństwowione i przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Rolne.
Obecny właściciel rozpoczął prace remontowe według nowej koncepcji funkcjonalnej, która zakłada stworzenie obiektu o charakterze pensjonatowym o wysokim standardzie. Uporządkowano i ogrodzono cmentarz Siegfriedów w pobliskim lesie.
Piwnica stanowi część obsługującą i magazynową dworu. Zlokalizowano tu kotłownię, pralnię, warsztat, spiżarkę, kuchnię gospodarczą opalaną drewnem, piec chlebowy, magazynki. W części południowej piwnicy znajdują się pomieszczenia pomocnicze obsługujące funkcję basenu w przyziemiu.
W tej części oddzielonej drzwiami znajduje się sauna, siłownia, WC damski i męski. Z piwnicy możemy wyjść na basen (oranżerię), do ogrodu (wyjście pod tarasem) lub klatką schodową na górne kondygnacje.
Parter jest częścią reprezentacyjną z holem, garderobą, kuchnią, jadalnią i salą bawialną, gabinetem i pomieszczeniem klubowym. W części północnej znajdują się dwa pokoje gościnne ze wspólną łazienką. Oddzielnie przy schodach znajduje się ogólnodostępny WC.
Z jadalni dostępny jest taras z widokiem na park i ogród. Z sali bawialnej przechodzimy do basenu i pomieszczeń piwnicznych. Basen (lub oranżeria) posiada wyjście na szeroki taras od ogrodu.
Większość pomieszczeń przewidziano do ogrzewania kominkami i rozprowadzonym ciepłym powietrzem. W części środkowej zlokalizowano dwa kominki i piec kaflowy.
Pierwsze piętro to część nocna z pięcioma sypialniami. Trzy sypialnie mają własne łazienki, dwie dużą wspólną. W ryzalicie południowym znajduje się sypialnia królewska z dużą łazienką i dostępną w niej garderobą. Z tej szczególnej sypialni mamy widok na południe, na lustro basenu i na zachodni park. Ponadto znajdujący się tam kominek tworzy przytulną i ciepłą atmosferę. Częścią łączącą sypialnię i schody jest korytarz, w którym mamy aneks wypoczynkowy z kominkiem.
Pałac otoczony jest przepięknym 8 hektarowym parkiem z alejkami i stawami, w którym właściciele i ich goście mogą cieszyć się urokiem i ciszą mazurskiego klimatu podziwiając pomniki przyrody.
Zarówno pałac jak i park wpisane są do rejestru zabytków i są pod opieką lokalnego konserwatora, co gwarantuje uzyskanie funduszy unijnych na przywrócenie parku i pałacu do ich świetności, a także mogą być źródłem dochodowego biznesu.
Właściciel wykonał większość prac w tym m.in. wyburzenia, wymiana dachu i kominów, wymiana stropów oraz oczyszczenie parku.
Obiekt jest wystawiony na sprzedaż a cena to 1,1 mln zł.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
fakt że do odbudowy trzeba będzie wydać sporo pieniędzy gdzieś około 9 milionów złotych ale warto. jestem ciekaw czy sprzedaż jednak jest aktualna..