Rotor Retro Tour FIVA World Rally 2024 Poland to wyjątkowe wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się w Polsce i to na Mazurach. Jego głównym celem jest promowanie pasji do zabytkowych motocykli. Uczestnicy rajdu przemierzają malownicze trasy, odwiedzając różne ciekawe miejsca i zabytki.
OEH-P "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo miał na początku września br. przyjemność gościć retro motocyklistów. To była niezwykła okazja, aby połączyć pasję do zabytkowych motocykli z żywą lekcją historii.
Powyższe wydarzenie skupia miłośników motocykli z różnych krajów, którzy chcą podzielić się swoją pasją do klasycznych jednośladów. W tegorocznej edycji rajdu brało udział ponad 120 motocykli wyprodukowanych przed 1988 rokiem.
W Wilczym Szańcu można było zobaczyć wiele unikatowych modeli, od legendarnych Harley-Davidsonów i Indianów po klasyczne BMW, Moto Guzzi czy Jawa, a także wiele mniej znanych, ale równie interesujących marek i modeli.
Dla turystów była to okazja do zobaczenia zabytkowych pojazdów w pełnej okazałości oraz do spotkania z właścicielami, którzy często sami odnawiają swoje motocykle, przywracając im dawny blask.
Jak to się zaczęło?
Był rok 1973 i grupka pasjonatów zabytkowej motoryzacji postanowiła założyć swój klub. Jako patrona wybrali największy w Olsztynie zakład OZOS-STOMIL. Niestety prezes zakładu w związku z określonymi socjalistycznymi stereotypami myślenia i niechęcią do tego co działo się u zachodnich sąsiadów (kluby motocyklowe, rockersi w USA) nie wyraził zgody na patronat nad klubem. Na szczęście olsztyniacy nie zrezygnowali ze swoich marzeń i w 1974 roku porozumieli się z Automobilklubem Warmińsko-Mazurskim, który wziął ich pod swoje skrzydła.
Tak powstał Weteran Motoklub Olsztyn .Próba zorganizowania pierwszego zlotu w 1975 spaliła na panewce ze względu na frekwencję, przyjechał tylko jeden motocykl (brak przepływu informacji). Ale już w 1976 roku dzięki kontaktom kolegów z Warszawy, odbył się pierwszy oficjalny Zlot Motocykli Weteranów, na który przybyło około 40 motocykli. Kolejne zloty były coraz liczniejsze. W 1987 nazwa klubu uzyskała nowe brzmienie: Klub Motocykli Weteranów Rotor Olsztyn. W 1989 klub uzyskał nowego opiekuna Motoklub Olsztyn.
Od 1991 roku Klub „ROTOR” zaczyna organizować, za zgodą PZMot-u, Eliminacje Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, co znacznie podnosi rangę olsztyńskich spotkań. Klub zamienia się z czasem na Stowarzyszenie z osobowością prawną. Działa prężnie przy organizacji rajdów, zlotów i wyścigów. Podczas rajdów są prezentowane szerokiemu ogółowi niespotykane nawet w muzeach motocykle zabytkowe, oczywiście na żywo, jeżdżące a nie eksponaty stacjonarne.
Rajd ROTOR-u nazywany jest „Jeżdżącym Muzeum”. Niejednokrotnie są prezentowane w trakcie rajdu debiuty dopiero co odrestaurowanych unikalnych motocykli. Organizowane przez klub wydarzenie, ROTOR RETRO TOUR FIVA WORD RALLY 2024, jest jednocześnie inauguracją 50-lecia istnienia KMW Rotor.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!