W Urzędzie Miejskim w Piszu odbyło się kolejne spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania szlaku turystyki wodnej Pisa-Narew wraz z zagospodarowaniem terenu plaży miejskiej w Piszu, a w szczególności dotyczące badań archeologicznych w strefie zamku piskiego.
Tym razem celem spotkania było wypracowanie dalszego zakresu prac i koniecznych badań archeologicznych, aby w rezultacie dopracować koncepcję wyeksponowania ruin zamku i zagospodarowania terenu wokół zabytku.
- Dyskutowano nad koniecznymi kierunkami prac oraz poziomem odsłonięcia oryginalnych murów, a także odpowiednią ochroną reliktów. Kolejnym etapem prac jest wystąpienie o zalecenia konserwatorskie i ujęcie ich w koncepcji zagospodarowania strefy zamku oraz dalsze badania architektoniczne, konserwatorskie i geotechniczne – informuje Urząd Miejski w Piszu.
Przypomnijmy, że Miasto Pisz zleciło wykonanie kompleksowych interdyscyplinarnych wykopaliskowych badań archeologicznych. Prowadzi je zespół Mateusza Janczyńskiego z Pracowni Archeologicznej Pomerania z siedzibą w miejscowości Bojano.
Odkryto dotąd fundament bastionu z XVI w. oraz narożnik zamku średniowiecznego z fragmentami muru. Odsłonięto gotyckie piwnice południowego skrzydła zamku. Ich ściany są bardzo dobrze zachowane i znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią terenu. Obecnie badane są granice zamku przy budynku OPIT; badane są kolizje zamku z sąsiadującą przepompownią ścieków i infrastrukturą towarzyszącą.
- Będziemy starali się pozyskać środki na przeniesienie przepompowni i dokończenie kolejnych etapów badań archeologicznych, architektonicznych i zabezpieczających odkryte relikty. Z uwagi na niszczącą siłę korzeni została wykonana konieczna wycinka drzew. Prace badawcze mają się zakończyć w lutym. Odsłonięte relikty architektury zostaną zabezpieczone. Po zakończeniu badań sporządzone zostanie sprawozdanie, a przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami i wytyczne konserwatora zabytków pozwolą podjąć dalsze kroki, dotyczące zagospodarowania wspomnianego terenu – informował na początku tego roku burmistrz Pisza.
W ramach tego projektu planowane jest powstanie szlaku o charakterze liniowo-strefowym, składającego się z szeregu miejsc i obiektów w ramach zintegrowanego Szlaku Pisa -Narew– Szlaku aktywnej turystyki wodnej i kulturowej, połączonych oznakowaną trasą, wzdłuż której znajdzie się Strefa Zamku Piskiego, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, infrastruktura turystyczna, parkingi, trasy doprowadzające, tablice informacyjne itp.
Pisz zamierza realizować projekt w następujących punktach: punkt startowy: jezioro Roś; punkt postojowy – Stanica wodna na Pisie, Strefa Zamku Piskiego i kolejne punkty postojowe w miejscowościach Niedźwiedzie, Borki, Szast, Dziadowo, Jeże.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!