Właśnie pożegnaliśmy rok 2022. Rok intensywny, trudny, jednak obfitujący również w pozytywne wydarzenia. Jak zmieniło się Giżycko na Mazurach przez ostatnich 12 miesięcy? Na to pytanie starał się odpowiedzieć burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.
Z podsumowania roku 2022 w Giżycku, którego dokonał na swojej stronie burmistrz miasta, wybraliśmy te najciekawsze rzeczy, które zainteresują również turystów odwiedzających to mazurskie miasto.
- Niemal cały 2022 rok upłynął nam w atmosferze barbarzyńskiej wojny w Ukrainie, zmagając się z jej konsekwencjami i jej skutkami. Wręcz natychmiast, w ekspresowym tempie należało zorganizować w zasadzie całe życie wielu osobom, które do nas przybywały – od organizacji miejsc ich pobytu, przez zapewnienie opieki, edukacji i podstawowych potrzeb materialnych. Odczuwaliśmy też skutki gospodarcze – wzrosty cen, kryzys na rynku energii i paliw. To był kolejny, po pandemii, ważny sprawdzian dla samorządu, który – to trzeba podkreślić – jako miasto, i jako społeczeństwo zdaliśmy – podkreśla odpowiedzieć burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.
Poniżej najciekawsze działania miasta, które znalazły się w zestawieniu przygotowanym przez burmistrza Giżycka.
Rozpoczęto remont uszkodzonego pożarem domku przy Warszawskiej 17, gdzie siedzibę znajdzie Giżyckie Archiwum Cyfrowe.
Odszedł artysta, rzeźbiarz Andrzej Morawski. Postanowiono odkupić od rodziny Jego rodzinny dom wraz z galerią i pracownią, aby połączyć go z Giżyckim Centrum Kultury i utworzyć tutaj, poza pracowniami artystycznymi - Miejską Galerię Sztuki im. A. Morawskiego.
Zakończono budowę ścieżek rowerowych w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej.
Oddany do użytkowania został kolejny kanał na szlaku - Kanał Piękna Góra. W tym roku rozpoczyna się bardzo duży remont Kanału Łuczańskiego.
Miasto otrzymało promesę na 19,6 mln zł na przebudowę Kina „Fala" na Centrum Pokoleń. Na plaży miejskiej wyremontowano część alejek.
Podsumowano jeden z etapów tzw. "projektu nabrzeżowego", w ramach którego w Giżycku: rozebrano beton i urządzono piaszczystą plażę, wybudowano kładkę pieszo-rowerową, rozebrano zużytą infrastrukturę "starej" MBSW, otworzono przestrzeń i wyremontowano pirs (tzw. dalbę), pogłębiono wejście do portu.
Podczas prac przy budowie przyłączy do remontowanego schronu, który ma pełnić rolę galerii i miejsca wystaw, odkryto fundamenty jakiegoś budynku. Czy mógł być to budynek ratusza właśnie? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi. Sprawą zajmują się już specjaliści i Urząd Ochrony Zabytków.
Na terenie COS OPO Giżycko został podpisany Kontrakt Programowy na lata 2021-2027 przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudę oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i Wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego. Startuje nowa perspektywa UE i nowe zadania. W tym oczywiście budowa systemu odbioru nieczystości z jachtów.
Rozpoczęła się budowa miejsca obsługi rowerzystów (MOR) w ramach Mazurska Pętla Rowerowa realizowanej w partnerstwie w ramach Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Poza MOR-em zostanie także wybudowana (podwyższona) wieża widokowa na Wzgórzu Św. Brunona. Formy obu obiektów są jednolite dla wszystkich miejscowości będących na szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej.
Zgodnie z deklaracjami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] ogłoszono przetarg na rozbudowę obwodnicy, której zakres przewiduje budowę dodatkowego mostu w Giżycku.
Kontynuowane jest odnawianie obiektów Twierdzy Boyen w Giżycku. W tym zadaniu roboty obejmują prace konserwatorskie kaponiery znajdującej się na odcinku od Bramy Giżyckiej do narożnika bastionów Leopold i Ludwig. To kontynuacja prac na murze Carnota, który został już odnowiony na znacznej długości.
Całe podsumowanie roku w Giżycku można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego oraz na facebooku burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!