ReklamaA1 - port 69

Podwodne przeszkody na jeziorze Śniardwy zostaną usunięte

Bieżące14 marca 2024, 10:23Komentarzy: 7
Podwodne przeszkody na jeziorze Śniardwy zostaną usunięte
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Każdy żeglarz i motorowodniak wie, że największy akwen na Mazurach – Śniardwy posiada takie miejsca, które należy omijać. Znajdują się tam bowiem duże głazy, które mogą uszkodzić łódź. Jak informuje jednak Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ten problem ma zostać usunięty.

Z uwagi na stosunkowo płytkie dno, które dodatkowo bogate jest w duże głazy i mniejsze kamienie, jezioro Śniardwy uważane jest za bardzo trudne w nawigowaniu i stwarzające spore problemy amatorom bez odpowiedniego doświadczenia. Szczególnie niebezpiecznym rejonem jest część południowa i wschodnia. To ma się zmienić.

- Zostaliśmy poproszeni o zweryfikowanie niebezpiecznej przeszkody znajdującej się pod powierzchnią wody, na szlaku żeglownym prowadzącym z jeziora Mikołajskiego na jezioro Śniardwy. Weryfikacja miała polegać na ustaleniu wielkości, głębokości na jakiej się znajduje i możliwości jej usunięcia. Jednostka z płetwonurkiem udała się na miejsce, przeprowadziła oględziny oraz przekazała informacje na temat przeszkody odpowiedniej instytucji. W dalszym etapie będą podejmowane czynności, które mają na celu usunięcie przeszkody – informują mazurscy ratownicy wodni.

Według uzyskanych informacji, te lokalizowane przeszkody to duże głazy znajdujące się pod wodami jeziora Śniardwy. Co ciekawe, głazy nie zostaną wydobyte z akwenu. Za to dno w tych miejscach zostanie pogłębione, co spowoduje, że głazy zapadną się niżej i nie będą już zagrażały łodziom pływającym po tym jeziorze.

Jezioro Śniardwy to akwen nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglarze powinni tam uważać na liczne skupiska głazów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jezioro jest dość płytkie i niebezpieczne.

Na jeziorze mamy dwie wyspy: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem). Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.

Jezioro Śniardwy ma połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami (Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło), poprzez które łączy się z Jeziorem Mamry tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy posiada dwa odpływy powierzchniowe - Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).

Nad Śniardwami jest mnóstwo atrakcyjnych pól namiotowych, ośrodków i portów.

Jeziorem przepływają statki Białej Floty. Jeziora nie można lekceważyć. Panuje tu bardzo zmienna pogoda. Nad akwenem wieją silne wiatry, przez co jest niebezpieczny także dla doświadczonych żeglarzy.

21 sierpnia 2007 r. wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Nawałnica trwała tylko 10 min.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 14
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 3
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 2
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts