Szlak Wielkich Jezior Mazurskich (WJM) jest unikalną drogą wodną, obejmującą system połączonych kanałami jezior o długości ok. 180km. Oczywiście, chcąc zwiedzić wszystkie zakamarki dostępnych dla wodniaków akwenów, dystans do przepłynięcia będzie wielokrotnie dłuższy. To, a także fakt, że WJM są doskonale oznakowane i w większości dostępne dla wszystkich wodniaków sprawia, że z roku na rok przybywa amatorów wypoczynku nad mazurską wodą.
Wraz z popularyzacją łodzi dostępnych bez patentu (a więc w skrajnych przypadkach również bez jakiejkolwiek wodniackiej wiedzy), a także z ciągle rosnącą ogólną ilością wszelkiej maści "pływadeł", coraz istotniejszy jest aspekt bezpieczeństwa, przestrzegania przepisów i tzw. etykiety, czyli krótko mówiąc, ogólnych zasad współżycia między wodniakami.
Przewodnik ten powstał w wyniku obserwacji własnych oraz wielu dyskusji prowadzonych między wodniakami "na żywo" oraz w internecie.
Zawarte w nim informacje mogą przydać się szczególnie motorowodnej części sterników, choć może on być pomocny również żeglarzom, którzy przecież sporo czasu spędzają na silniku.
W kolejnych artykułach (poradnikach) zamieściłem ogólne opisy poszczególnych akwenów wchodzących w skład szlaku WJM, kładąc nacisk na ograniczenia, zakazy i nakazy oraz przepisy nie zawsze oczywiste i łatwe do odnalezienia na żywo czy w internecie, a mające wpływ na komfort użytkowania szlaku przez wszystkich.
Pod opisem każdego jeziora umieszczona jest mapka z zaznaczonymi kardynałkami, strefami holowania, ograniczeniami prędkości, falowania, liniami wysokiego napięcia, masztami systemu ostrzegania pogodowego, strefami zamkniętymi dla ruchu motorowodnego oraz rezerwatami przyrody.
Jeśli możecie zapamiętajcie, zapiszcie, wydrukujcie lub dodajcie ten artykuł do ulubionych w waszej przeglądarce. Poniższe dane kontaktowe mogą Wam pomóc w razie problemów - na Mazurach nigdy nie jesteście sami!
Mam nadzieję, że powyższy przewodnik i zawarte w nim informacje będą pomocne, zachęcą i ułatwią poznawanie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wszystkim tym, którzy zanim poczują się odkrywcami, wędkarzami czy po prostu turystami, w pierwszej kolejności czują się sternikami. Stopy wody pod śrubą. Paweł Fejfer
Wszystkie teksty, zdjęcia są mojego autorstwa i są objęte prawem autorskim!
W poradniku pod mapą i zdjęciami zawsze znajdują się linki do poszczególnych elementów poradnika.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Paweł, dzięki za kawał dobrej i użytecznej dla mazurskich żeglarzy i motorowodniaków roboty.