Pomału zaczynamy zbliżać się do rozpoczęcia kolejnego sezonu turystycznego na Mazurach. Stali bywalcy tego regionu z pewnością już wiedzą co i gdzie tu warto spenetrować. Jeśli jednak na Mazurach pojawiacie się od niedawna lub planujecie swój „pierwszy raz” – podpowiadamy, gdzie warto dotrzeć i co zobaczyć.
Tym razem prezentujemy Wam miasto Mrągowo na Mazurach i przypominamy co warto to zobaczyć, gdzie się wybrać.
„Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. To tytuł znanej piosenki Cezarego Makiewicza. Chyba każdy z nas choć raz słyszał ten utwór. Coś w tym jest, ponieważ będąc na Mazurach trudno pominąć to piękne miasteczko. Co więc warto zobaczyć w Mrągowie?
Mrągowo - miasteczka o mazurskim, ale i westernowym klimacie. Jest tu co robić i co zobaczyć.
Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie. Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.
Mrągowo to nie tylko klimat country na Mazurach czy wspaniałe muzeum wojskowości. To również miasto historyczne, zabytkowe.
Pierwsze wzmianki o Mrągowie pochodzą z XIV wieku i wiążą się z krzyżacką osadą „Sensburg” na ziemiach pruskiego plemienia Galindów. Nazwa ta przetrwała razem z polską nazwą „Ządzbork” do 1947 roku. W latach 1404 – 1407 miasto otrzymało prawo miejskie od wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena. Do końca II wojny światowej miasto należało do Prus Wschodnich, a następnie Niemiec.
Na pewno warto obejrzeć Ratusz, który znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.
Ciekawa jest również Strażnica Bośniacka, która znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
Koniecznie obejrzyjcie również Wieżę Bismarcka, obiekt, który na początku XX wieku stawiano na terenie Niemiec ku pamięci wielkiego kanclerza Otto Bismarcka. Jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike.
Stara Chata, która obecnie jest restauracją. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.
Popatrzcie również na zabytkowe kamienice w centrum Mrągowa. To kamieniczki położone przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.
Apteka „Pod Orłem” jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w Mrągowie, pochodzi z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w mieście apteka i funkcjonuje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.
W Mrągowie obejrzymy również cerkiew prawosławną wybudowaną w 1895 roku jako bożnicę żydowska. Podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego.
Mrągowo to wprost wymarzone miejsce dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać na łonie przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Koniecznie zajrzyjcie do miasteczka Mrongoville – osady stylizowanej na pochodzącą z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowanej na przedmieściach Mrągowa.
Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu. Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.
Warto dodać, że Mrągowo było planem dla kilku znanych filmów: Kochajmy syrenki (1966), Komisarz Blond i wszystko jasne (2009), część zdjęć do filmu Optymista (2010) oraz film krótkometrażowy Kładka (2013).
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!