Jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Pejzaż Polski 2022”mieli nie lada łamigłówkę przy wyborze najlepszych prac tegorocznej edycji. W tym roku, oprócz tradycyjnej kategorii „pejzażowej”, oceniano także prace… skrywające sekrety lasu.
„Pejzaż Polski” jest konkursem cieszącym się dobrą renomą od ponad 20 lat. Co roku uczestniczy w nim wielu fotografów z całej Polski. Wśród nich są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
Jednak bez znaczenia na zaangażowanie w fotograficzną profesję, obie grupy starają się najlepiej jak potrafią uwieczniać malownicze krajobrazy naszego pięknego kraju. Za pomocą fotografii opowiadają historię związaną z Polską, w tym historię naszej Niepodległości, która w dużym stopniu łączy się z konkursem organizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.
Jury w składzie: Lucjan Mikulski, Jerzy Lech oraz Jerzy Baranowski, wyłoniło finalistów i oceniło ich prace. W głównej kategorii największe uznanie zyskała praca „Strażnik lasu” autorstwa Wojciecha Lisińskiego z Olsztyna.
- Na tym zdjęciu widać pełen profesjonalizm. Jest ono zrobione dobrze pod każdym względem. Jest kompozycja, jest też ta moc fotografii. Autor uchwycił każdy szczególik, co jest np. bardzo trudne do osiągnięcia w malarstwie - podsumował Lucjan Mikulski.
Drugie miejsce w tej kategorii przyznano fotografii Łukasza Horoszko z Suchowoli pt. „O zachodzie”.
- Bardzo dużo się tutaj dzieje. Autor uwiecznił chwilę, w której jest światło i cień, jest też rozlewisko rzeki. To wszystko tworzy kompozycję bardzo przyjemną dla oka - ocenił Jerzy Lech.
Trzecią najwyżej ocenioną pracą okazało się zdjęcie Marka Hasso-Agopsowicza „Wczesną wiosna na Warmii”. Jak ocenili jurorzy, zdjęcie to jest wyjątkowe.
- Poza pejzażem przyrody występują postacie. Są załamania, różne kąty ustawienia i tematyka żywego obrazu. Obraz i temat mocno klimatyczny - mówił trzeci z jurorów, Jerzy Baranowski.
O ile w kategorii „Pejzaż Polski” wybór najlepszych prac nie był wcale oczywisty, to członkowie komisji zgodnie podeszli do kategorii „Sekrety lasu”.
- To zdjęcie bardzo się wyróżniało. Wybraliśmy je zgodnie i nikt z jury nie miał żadnych zastrzeżeń. Sprawne oko fotografa nie wychwyciło jedynie jaszczurki, jak w zdjęciu katalogowym, ale – co istotne – pokazało także otoczenie, które ją kamufluje - tak zwycięską pracę Jakuba Jaroszewicza z Białegostoku przedstawiającą salamandrę ocenił Lucjan Mikulski.
Organizatorzy zaprosili do konkursu miłośników fotografii przyrodniczej i macro dzięki współpracy z Nadleśnictwem Srokowo. W kategorii „Sekrety lasu” autorzy mogli podkreślić różnorodność przyrodniczą naszych polskich lasów. I chociaż tegoroczny konkurs ponownie zdominowany był przez pejzaż Polski, oceniający byli zachwyceni poziomem nadesłanych prac, wobec których nie można było pozostać obojętnym.
Podsumowanie konkursu połączono z otwarciem wystawy. Wernisaż „Pejzażu Polski 2022” odbył się 11 listopada w Galeria RastArt w Kętrzynie, gdzie prace można będzie oglądać do końca listopada, natomiast w styczniu 2023 roku wystawa zagości w Galerii Marszałkowskiej we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nagrodę specjalną marszałka przyznano „Torpedowni w Babich Dołach” autorstwa torunianina Michała Rakowskiego, natomiast nagrodę burmistrza Miasta Kętrzyn zdobyły „Meandry leśnego strumienia” Pawła Karpienki.
Marek Szymański
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!