Prezentacja najnowszego numeru „Znad Pisy”, premiera filmu prezentującego gawędę mazurską Dietmara Serafina z cyklu „Mazurskie Płomyki”, interesujący wykład Piotra Szatkowskiego i koncert Adama Struga sprawiły, że spotkanie zorganizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej na długo zapadnie w pamięci.
Muzeum Ziemi Piskiej wróciło do rocznego cyklu wydawania kolejnych numerów pisma „Znad Pisy” i w piątek oddało w ręce Czytelników najnowsze opracowanie. Pod okiem dr Anety Agnieszki Karwowskiej, redaktor naczelnej i dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej pracowało kilkunastu autorów. Publikacja sygnowana numerem 29 znów jest zbiorem ciekawych artykułów traktujących o mało znanych wątkach historii naszego miasta i regionu oraz ich mieszkańcach, którzy na przestrzeni wieków stawiali czoła różnym wyzwaniom. Warto znać ich dorobek i czerpać z niego, by razem kreować naszą wspólną przyszłość.
Przekonywała o tym podczas spotkania dr Aneta Agnieszka Karwowska, kładąc tym razem nacisk na pamięć o ostatnich żyjących wśród nas Mazurach. Ich tożsamość oparta na ludowości, wierzeniach i gwarowym języku jest dzisiaj coraz bardziej zapomniana, ale warto ją upowszechniać i kultywować. Nawiązał do tego w swoim wystąpieniu także Piotr Szatkowski.
Młody naukowiec spotyka się z żyjącymi w regionie Mazurami i podejmuje wiele działań promujących ich język oraz kulturę. Swoje zainteresowania badawcze przybliżył zebranym w wykładzie pt. „Niedostrzega(l)ni sąsiedzi? Potomkowie dawnych Mazurów - relacja z badań terenowych”. Jego artykuł w najnowszym numerze „Znad Pisy” jest analizą języka gawęd autorstwa Dietmara Serafina, który napisał około 300 felietonów w gwarze mazurskiej.
W trakcie spotkania premierę miał pierwszy film z cyklu „Mazurskie płomyki”, nowego projektu realizowanego przez Muzeum Ziem Piskiej. Zekranizowaną gawędę pt. „O zmorach i ich zwalczaniu” można obejrzeć na muzealnym kanale w serwisie You Tube. Do tej pory nagrania Dietmara Serafina w formie audio prezentowane były w tylko w sali etnograficznej Muzeum Ziemi Piskiej.
W części artystycznej odbył się koncert pt. „Pieśni leśne i leśmiany”. Na scenie w towarzystwie muzyków zaprezentował się Adam Strug. Artysta przyszedł na świat w Piszu, ale to jego jedyny piski wątek w życiorysie. Aż do piątku… Energia i otwartość muzyka oraz jego warsztat i głęboki sens prezentowanych utworów sprawiły, że koncert pięknie wpisał się w klimat wydarzenia.
Po dwugodzinnym programie wielu skorzystało jeszcze z okazji, by porozmawiać ze współautorami najnowszego numeru „Znad Pisy” i zebrać pamiątkowe podpisy, opowiedzieć Piotrowi Szatkowskiemu o sobie znanych Mazurach czy po prostu poprzebywać jeszcze chwilę w dobrym towarzystwie miłośników historii regionu i kultury na najwyższym poziomie.
Najnowszy numer „Znad Pisy” można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Piskiej. Prowadzona jest także sprzedaż wysyłkowa. Zamówienie należy złożyć mailowo na adres: mzppisz@wp.pl.
Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!