ReklamaA1 - port 69

Protestują przeciwko wycinaniu drzew na trasie Kętrzyn-Giżycko

BieżącePrzyroda4 maja 2021, 9:30Komentarzy: 13
Protestują przeciwko wycinaniu drzew na trasie Kętrzyn-Giżycko
 fot. Marta Senk/autorka petycji

Społeczny Komitet Obrony Alei Drzew przydrożnych przy DW 592 nie chce się zgodzić na wycinkę około 5 tysięcy drzew na trasie Kętrzyn-Giżycko. W tym celu uruchomiono petycję on-line.

Kętrzyn, Kruszewiec, Pożarki, Kalinowo, Wrony, Piękna Góra, Giżycko… To miejsca, które od wielu pokoleń łączy Aleja Drzew - wyjątkowy trakt słynący z wybitnych walorów przyrodniczo- krajobrazowych, będący jednocześnie drogą wojewódzką nr 592.

- W dobie zagrożenia suszą geologiczną i nadmiaru CO2 w powietrzu, każde drzewo jest na wagę złota. Niestety ponad pięć tysięcy drzew składających się na wyżej wymienioną Aleję, bezmyślny plan urzędników skazuje na wycinkę. Apelujemy o natychmiastowe wycofanie planów wycinki drzew i rozpoczęcie konsultacji społecznych w zakresie gospodarowania ww. Aleją! – piszą autorzy petycji.

Jak wskazują autorzy petycji, Aleja Drzew przy drodze nr 592 spełnia rolę krajobrazowo – kulturowej wizytówki tej części Mazur. Zarazem jest jedną z nielicznych alej przydrożnych, które nam pozostały. Powodem postępującej ich dewastacji jest rozbudowa sieci dróg oraz przebudowa istniejących.

- Uważamy za oczywiste, że drogi wymagają modernizacji - ale nie kosztem niszczenia tak ważnych zasobów środowiska jak aleje drzew! Atrakcyjność naszego mikroregionu doceniają każdego roku tysiące turystów, m.in. z uwagi na jego bioróżnorodność. W zdecydowany sposób przekłada się to także na korzyści ekonomiczne – my, mieszkańcy mamy pracę, a portfele gmin są zasobniejsze, dzięki czemu region się rozwija – argumentują autorzy petycji.

Jak dodają, remont drogi wojewódzkiej absolutnie nie oznacza konieczności wycięcia ponad pięciu tysięcy wspaniałych drzew, które każdego dnia wykonują na rzecz lokalnej społeczności i środowiska naturalnego szereg darmowych usług ekosystemowych. Drzewa stały się dziś infrastrukturą krytyczną – dzięki nim możliwe jest oddychanie, obniżają temperaturę całej planety i regulują przepływ wód gruntowych.

- Szczególną rolę w sprawie naszego dziedzictwa przyrodniczego mają do odegrania władze samorządu województwa warmińsko - mazurskiego, oraz Gminy Giżycko i Gminy Kętrzyn. Jako mieszkańcy nalegamy, aby wypracowany został taki wariant przebudowy drogi 592, który pozwoli połączyć bezpieczeństwo użytkowników tej drogi z zachowaniem towarzyszących jej, wybitnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Doskonale wiemy, że istnieją bezkolizyjne z drzewami metody budowania nawierzchni (z uwzględnieniem SOD – Strefy Ochronnej Drzewa), w tym tak ważnych dla nas chodników, i właśnie takich rozwiązań oczekujemy! – czytamy w petycji. - Domagamy się w szczególności od osób bezpośrednio odpowiedzialnych za przebudowę drogi wojewódzkiej nr 592, oraz od wszelkich właściwych instytucji – przede wszystkim GDDiK, oraz RDOŚ Olsztyn – stworzenia i zatwierdzenia takiego planu realizacji tej inwestycji, która pozwoli na zachowanie wspomnianej Alei w najwyższym stopniu nienaruszonej.

Całą petycję można przeczytać i podpisać tu: PETYCJA

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 10
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts