Gdzie w Mrągowie znajduje się XVIII-wieczny arsenał miejski? Jak nazywa się najbardziej znana mrągowska wódka? Która ulica jest reprezentacyjna? W którym miejscu stało kiedyś więzienie? Dlaczego właśnie w dawnym Mrągowie stacjonowała eksperymentalna jednostka broni maszynowej na początku XX w.?
Dlaczego pomnik tzw. mrągowskiego Rocha do dziś nie został ukończony? Gdzie znajdował się kirkut? Gdzie mieściła się siedziba gestapo? Więcej ciekawostek znajdziesz w wydanym przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej przewodniku historyczno – krajoznawczym po Mrągowie.
Mrągowo jako jedne z niewielu miast Warmii i Mazur posiada miejski szlak turystyczny. Szlak został wytyczony, by ułatwić zwiedzanie, a więc pokazać nie tylko atrakcje turystyczne miasta (np. zabytki, ciekawe miejsca), ale także ukształtowanie terenu, na którym położone jest miasto.
Jest przeznaczony zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerowych. Oznakowany jest łapą niedźwiedzicy na białym kwadracie.
Szlak został oznakowany miejskim herbem, czyli łapą niedźwiedzia i ma długość 12 km: https://it.mragowo.pl/trasa-poznaj-mragowo,8,1111,pl.html
Mrągowo na tle innych mazurskich miejscowości wyróżnia się festiwalami i imprezami artystycznymi. Pod względem liczny wydarzeń dorównuje dużo większym miejscowościom. Należy tym samym do miast najczęściej prezentowanych w różnych stacjach telewizyjnych! Co jednak jeszcze wyróżnia Mrągowo?
Spośród wielu aspektów te najbardziej oczywiste, aczkolwiek najmniej znane lub najmniej uświadamiane to np. położenie miasta. Mrągowo leży pomiędzy morena denną a czołową. Na północ rozciągają się łąki i pola, a na południe Puszcza Piska, czyli jeden z największych kompleksów leśnych Polski.
W okolicy znajduje się kilka wąwozów, dużych wzniesień, jak np. Wielki Oz Mrągowski, ciąg jezior rynnowych Wielkiej Rynny Mrągowskiej (szlak kajakowy Dajny) a nawet Źródełko Miłości.
Kolejny wyróżnik to oryginalne, bo właściwie niezniszczone śródmieście. Dlatego w Mrągowie budynki mają cechy różnych stylów architektonicznych: neogotyku, secesji, neorenesansu, eklektyzmu, modernizmu, a nawet jeden obiekt jest dobrym przykładem architektury III Rzeszy. Z architekturą związane są zabytkowe drzwi, których w mieście jest ponad 200 szt., a najstarsze są prawdopodobnie z XVIII wieku.
Publikacja zawierała dużo archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek historycznych. By ułatwić orientację w Mrągowie u dołu stron z opisem trasy przedstawiono marszrutę.
Autor przewodnika: Robert Wróbel. Wykorzystano zdjęcia archiwalne ze zbiorów Janusza Sibika oraz opisy zabytkowych, mrągowskich drzwi Bartosza Hellisa.
Ilość stron: 65
Cena: 5 zł
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!