- Docierają do nas zgłoszenia od mieszkańców i turystów na temat niszczenia przez quady szlaków turystycznych zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy Mrągowo – informuje mrągowski samorząd. Samorządowcy z Mrągowa zapowiadają konkretne działania w tej sprawie.
Quady i crossy niszczą ściółkę, ryk silników straszy zwierzęta, a wyczyny kierowców mogą być niebezpieczne dla osób spacerujących po lesie. Zakaz wjazdu do lasu, zarówno autami jak i quadami, jest narzucony ustawowo zgodnie z ustawą o lasach. Nadleśnictwa nie zaznaczają zakazu wjazdu na drogach leśnych, ponieważ jest to zakaz powszechny. Zaznaczone są drogi udostępnione do ruchu publicznego.
Jak wskazuje Informacja Turystyczna w Mrągowie, quadem nie wolno wjeżdżać także do parków narodowych, krajobrazowych, objętych programem Natura 2000, a także do rezerwatów przyrody – kary grzywny za niestosowanie się do tych zakazów mogą być bardzo wysokie, a użytkownik odpowiedzialny za wykroczenie może zostać ponadto zobowiązany do naprawienia szkód na własny koszt.
- Skontaktowaliśmy się z Nadleśnictwem Mrągowo - w przypadku spotkania quadów, czy crossów w lesie należy skontaktować się z Komendantem Posterunku Straży Leśnej, tel. 606 757 567. Kierujemy do Was prośbę, abyście reagowali na przypadki naruszania zakazu jazdy po szlakach i po lesie – apeluje Informacja Turystyczna w Mrągowie.- Pamiętajcie, że na wielu szlakach okresowo spotykane są utrudnienia związane ze zrywką drewna, stąd zdarzają się koleiny po przejeździe ciągnika.
W takim razie po jakich drogach można jeździć quadem? W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, quady traktowane są praktycznie tak samo jak pojazdy samochodowe, a więc mogą poruszać się jedynie po drogach publicznych oraz oznaczonych, a także w strefie ruchu i zamieszkania.
Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.
Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie „prawko” należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument.
Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto wymienione kategorie ( AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy, że kat C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, za wyjątkiem czterokołowca lekkiego.
Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa. (Artykuł 40. 1. Prawa o ruchu drogowym)
Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40km/h. Koleją kwestią dotyczącą ograniczeń jest kategoria dróg. Tak jak zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu tak nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.
Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.