Cały czas trwają prace remontowe, których celem jest przywrócenie do świetności prawdziwej „perły Mazur” – pałacu w Sztynorcie. Obecnie, jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, zabezpieczane są stropy dachu tego zabytkowego obiektu.
Pałac w Sztynorcie, dzięki polsko-niemieckiej współpracy odzyskuje pomału swoją dawną świetność. Nie bez znaczenia jest również wsparcie finansowe, jakiego udziela na ten cel strona niemiecka. W styczniu br. doszło do spotkania w Węgorzewie, na którym obie strony omawiały dalszą przyszłość tego wspaniałego, zabytkowego obiektu.
Co obecnie dzieje się na terenie pałacu?
- Obecnie trwa procedura rozpatrywania wniosku Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na wzmocnienie jednego z wiązarów więźby dachowej oraz naprawę stropów w pomieszczeniu sąsiadującym od północy z reprezentacyjnym holem wejściowym – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie. - Po wzmocnieniu i naprawie belek stropowych planowane jest odtworzenie etapami pozostałych warstw stropu, niezbędnych do prowadzenia dalszych prac remontowych i konserwatorskich wnętrz.
W czerwcu zostało wykonane natomiast doraźne podstemplowanie belek stropowych i wyjątkowej, barokowej konstrukcji więźby o stolcach leżących.
W latach świetności XVII-wieczny pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie zachwycał architekturą, malowniczym położeniem na półwyspie pomiędzy jeziorami Mamry i Dargin, osiemnastohektarowym parkiem ozdobionym licznymi rzeźbami, neoklasycystyczną herbaciarnią, ośmioboczną kaplicą grobową Lehndorffów, parterami kwiatowymi i alejami dębowymi.
Będący pod wrażeniem sztynorckiej posiadłości biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach Lehndorffów, miał mawiać: „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”.
Historia odcisnęła swoje piętno na siedzibie rodu Lehndorffów – zaniedbany pałac przez lata popadał w ruinę, a park całkowicie zdziczał.
W 2009 roku pałac przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (z siedzibą w Warszawie) – pod skrzydłami nowego właściciela sztynorcka posiadłość powoli zaczyna się odradzać.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!