Nie tylko jachtem, samochodem czy motocyklem, ale również rowerem można zwiedzać Mazury. Połączyć przyjemne z pożytecznym i aktywnie wypoczywając odwiedzać liczne mazurskie zabytki, ciesząc się urokami wspaniałej przyrody i niezwykłej przygody.
Ogromną zaletą mazurskich szlaków rowerowych jest ich duża dostępność. Są stosunkowo łatwe, dzięki czemu nadają się również dla najmłodszych oraz seniorów. Kręte szosy poprowadzone poprzez łąki, lasy i polodowcowe tereny zapewniają zróżnicowane widoki i nie pozwolą się nudzić.
Poniżej prezentujemy najciekawsze szlaki rowerowe na Mazurach.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
Słynna trasa rowerowa przebiega niemal przez całą Polskę wschodnią i ma blisko 2000 km długości. Jest to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek liczy niespełna 400 km i stanowi doskonałą propozycję na długą rowerową wyprawę. Prowadzi z Elbląga do Gołdapi, ale można go podzielić na mniejsze, jednodniowe segmenty. Wzdłuż szlaku Green Velo można wydzielić trasy: „Nad zalewem wiślanym” (93 km), „Warmia i okolice” (147 km) i „Północne Mazury” (153 km). Na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego znajdziecie liczne udogodnienia dla rowerzystów, m.in. Miejsca Obsługi Rowerzystów wyposażone w wiaty, stoły, tablice informacyjne i toalety. Przydatna w podróży po szlaku Green Velo będzie dedykowana aplikacja ułatwiająca znalezienie pobliskich atrakcji i noclegów.
Trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego: Elbląg – Tolkmicko – Frombork – Braniewo – Pieniężno – Górowo Iławeckie – Lidzbark Warmiński – Bartoszyce – Sępopol – Korsze – Barciany – Srokowo – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Gołdap.
Duża Pętla Mrągowska
Duża Pętla Mrągowska to krótki szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Liczy ok. 27 km i rozpoczyna się oraz kończy w Mrągowie. Łączy okoliczne miejscowości turystyczne, tj. Mrągowo, Probark, Jakubowo, Żabieniec i Wierzbowo Punktem startowym szlaku jest Ekomarina nad jeziorem Czos. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Mrągowskiej, Muzeum Sprzętu Wojskowego oraz do miasteczka westernowego Mrongoville. Dla miłośników architektury nie lada gratką będą trzy zabytkowe kościoły: prawosławny, katolicki i ewangelicki.
Dookoła jeziora Selmęt Wielki
Wycieczka dookoła jeziora Selmęt Wielki to propozycja dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów. Trasa okrąża największe jezioro w powiecie ełckim i ma ok. 50 km. długości. Jej część można pokonać Ełcką Koleją Wąskotorową. Atrakcje na szlaku to m.in. most kolejowy w Sypitkach, most na wyspę w Ełku, promenada w Ełku, dawna wieś Żelazki oraz punkt widokowy Sędki.
Rowerowy Szlak Herbowy
Rowerowy Szlak Herbowy, zwany też Niebieskim Szlakiem Herbowym, to doskonała propozycja na szybką i niewymagającą wycieczkę rowerową. Liczy zaledwie 25 km i prowadzi głównie łatwymi trasami. Rozpoczyna się i kończy w Kętrzynie, a jego najważniejszym punktem jest Góra Herbowa. Znajduje się na niej żeliwny herb miasta, któremu szlak zawdzięcza swą nazwę. Na trasie zobaczycie zabytkowe dworki w Widykajmach, Sławkowie i Nakomiadach. Warto także zaplanować postój w manufakturze ceramiki w Nakomiadach.
Krutyński Szlak Rowerowy
Szlak ze Sorkwit do Gałkowa liczy dokładnie 68,7 km. Jego początek znajduje się przy kościele ewangelickim w Sorkwitach. Większość trasy to drogi szutrowe, dlatego warto wybrać rower dobrze radzący sobie w takim terenie: gravel, MTB czy cross. Po drodze zajedziecie do Krutyni, znanej z najpopularniejszego spływu kajakowego w Polsce. Piękne widoki zapewniają przejazd przez Puszczę Piską i towarzystwo jeziora Lampasz. Atrakcją, której nie można ominąć, jest wieś tematyczna Rodowo, która jest położona na morenowych wzgórzach. Jej motywem przewodnim jest drewno oraz drewniana architektura. Szlak kończy się przy Izbie Pamięci Marion Donhoff – działaczki na rzecz współpracy i pojednania niemiecko-polskiego.
Mazurska Pętla Rowerowa
Warto też wspomnieć, że cały czas trwają pracę nad budową Mazurskiej Pętli Rowerowej, a jej kolejne odcinki są sukcesywnie oddawane do użytku.
Mazurska Pętla Rowerowa ma być unikatem na skalę europejską, łączącym atrakcje szlaku wodnego i rowerowego. Trasa na północy będzie łączyć się z największym szlakiem rowerowym Polski wschodniej - Green Velo. Malownicze jeziora, dziewicze lasy, urokliwe miasteczka, regionalna kuchnia oraz ciekawe wydarzenia to wszystko będzie czekać miłośników dwóch kółek na szlaku.
Na trasie Pętli powstanie 10 wież widokowych, z których będzie można podziwiać mazurskie krajobrazy oraz 18 miejsc obsługi rowerzystów. Wiaty wypoczynkowo-rekreacyjne wraz z serwisem, sanitariaty czy stojaki na rowery zapewnią turystom pełen komfort rekreacji.
Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek – Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.
W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty, członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł. Realizacja projektu potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!