Ratownicy z Mazurskiej Służby Ratowniczej mierzą się w swojej działalności z wieloma poważnymi wyzwaniami. W sezonie turystycznym codziennie ruszają na mazurskie jeziora, aby pomagać żeglarzom, ratować ich z kłopotów a nawet ocalać zdrowie i życie. Tym razem zmierzyli się z całkiem innym problemem.
Skąd wzięła się nazwa Śniardwy? Takie pytanie zostało postawione działaczom Mazurskiego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy podjęli wyzwanie.
- Niedawno jedna z naszych fanek zapytała nas czy znane jest znaczenie nazwy jeziora Śniardwy. Po przeszukaniu całego internetu nie udało się nam odnaleźć odpowiedzi, ale za to natrafiliśmy na kilka ciekawostek – informuje Mazurska Służba Ratownicza.
Nazwa „Śniardwy” pochodzi z języka pruskiego a pierwszą znaną staropruską nazwą było „Sperenn”. W 1450 roku po raz pierwszy zapisano nazwę „Sperden”. Osadnicy z Mazowsza nazywali to jezioro „Smarden” a wśród Niemców utrwaliła się nazwa „Spirdingsee”.
W 1924 roku po raz pierwszy na mapach pojawiła się nazwa „Śniardwy”, którą po zakończeniu II wojny zatwierdziła specjalna komisja zajmująca się ustalaniem nazw.
Według słownika geograficznego Królestwa Polskiego z 1889 r., polską nazwą jeziora były „Śniardły”, a niemiecką „Spirdingsee”.
Starsza spolszczona postać nazwy jeziora to „Śniardewie” (Schnardewie), w starej literaturze funkcjonują też postaci takie jak „Śniardowe” czy „Śmiardowe”.
A może Wy wiecie coś na temat znaczenia nazwy jeziora Śniardwy?
Jezioro Śniardwy to akwen nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglarze powinni tam uważać na liczne skupiska głazów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jezioro jest dość płytkie i niebezpieczne.
Na jeziorze znajdowało się 8 wysp, dziś już tylko dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem). Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.
Jezioro Śniardwy ma połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami (Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło), poprzez które łączy się z Jeziorem Mamry tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie.
Śniardwy posiada dwa odpływy powierzchniowe - Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).
Nad Śniardwami jest mnóstwo atrakcyjnych pól namiotowych, ośrodków i portów.
Jeziorem przepływają statki Białej Floty. Jeziora nie można lekceważyć. Panuje tu bardzo zmienna pogoda. Nad akwenem wieją silne wiatry, przez co jest niebezpieczny także dla doświadczonych żeglarzy.
21 sierpnia 2007 r. wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Nawałnica trwała tylko 10 min.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
a gdzie pozostałe 4 wyspy?