Któż z nas nie marzy, aby chłodną, polską zimę przetrwać w ciepłym Egipcie? Pewnie wielu. Tymczasem najsłynniejszy chyba bocian z Mazur – Krutek, właśnie dotarł na Półwysep Synaj. Jego trasę przelotu śledzono dzięki nadajnikowi GPS.
"Słynny bocian z Krutyni"- Krutek, wyposażony w nadajnik GPS służący do monitorowania m.in. tras wędrówek, zgodnie z bocianim kalendarzem odleciał już do Afryki.
Jego trasa wędrówki w tym roku zaczęła się dokładnie w tym samym dniu jak w roku ubiegłym tj. 17 sierpnia. Jak informuje Mazurski Park Krajobrazowy, po 10 dniach nasz bocian był już w Jordanii, natomiast 2 września dotarł do Egiptu na półwysep Synaj. Trasa przelotu i miejsce docelowe są dokładnie takie same, jak w 2023 roku.
- Przelot z terenów lęgowych na zimowiska zajmuje bocianom zwykle 8-10 godzin dziennie, więc średnią trasę wynoszącą ok 4600 km ptaki pokonują średnio w ciągu 18-19 dni, co w przypadku Krutka potwierdza się. Odległość pokonana z Krutyni na półwysep Synaj wynosi 4687 km w 19 dni – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.
Dlaczego akurat ten bocian jest tak znany na Mazurach?
- Jest to bocian, który zaczął swoją przygodę z obszarem Krutyni od ośrodka rehabilitacji, ponieważ został przez nas wychowany, odchowany. Założyliśmy mu obrączkę, a kiedy dorósł, założyliśmy mu nadajnik GPS i monitorujemy go – powiedział Radiu Olsztyn Jakub Masiarz z Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Tegoroczny przylot Bociana do Krutyni na Mazurach wywołał niemałe poruszenie wśród mieszkańców Mazur i obserwatorów jego lotu. Mazurski Park Krajobrazowy zorganizował również konkurs na imię dla ptaka. Zwyciężył wtedy „Krutek” i tak bocian został nazwany.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jak zabetonują całe WJM , a na to wygląda , to już nie wróci ….