Większość z nas czuje, że spacer po lesie jest dla nas dobry. Odpoczywamy od pośpiechu naszego codziennego życia. Cieszymy się pięknem i spokojem przebywania w otoczeniu przyrody.
Teraz badania pokazują, że wizyta w lesie przynosi realne, wymierne korzyści zdrowotne, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Nawet pięć minut spędzonych wokół drzew lub na terenach zielonych może poprawić stan zdrowia. Pomyśl o tym jak o recepcie bez negatywnych skutków ubocznych, która w dodatku jest darmowa.
Bliski kontakt z naturą, szczególnie w miejscu gdzie jest duże natężenie różnych drzew działa korzystnie: wzmacnia system odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stres poprawia nastrój, zwiększa zdolność koncentracji, nawet u dzieci z ADHD, przyspiesza, powrót do zdrowia po operacji lub chorobie, zwiększa poziom energii, poprawia sen. www.mamtoo.pl
Spędzanie czasu na łonie natury, na terenach zielonych, a w szczególności w lasach, przynosi korzyści dla zdrowia. Dostrzegając te korzyści, w 1982 roku japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa wymyśliło nawet termin: shinrin-yoku. Oznacza ono zażywanie leśnej atmosfery lub "leśną kąpiel".
Wdychając świeże powietrze, wdychamy fitoncydy - substancje chemiczne unoszące się w powietrzu, które rośliny wydzielają, by chronić się przed owadami. Fitoncydy mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu pomagają roślinom zwalczać choroby. Kiedy ludzie wdychają te substancje chemiczne, nasze ciała reagują zwiększeniem liczby i aktywności pewnego rodzaju białych krwinek zwanych komórkami NK (natural killer cells). Komórki te zabijają komórki naszego ciała zaatakowane przez nowotwory i wirusy. W jednym z badań zwiększona aktywność NK po 3-dniowej i 2-dniowej kąpieli w lesie utrzymywała się przez ponad 30 dni.
Liczne badania pokazują, że zarówno ćwiczenia w lesie, jak i zwykłe siedzenie i patrzenie na drzewa obniżają ciśnienie krwi oraz poziom hormonów stresu - kortyzolu i adrenaliny. Oglądanie zdjęć drzew ma podobny, choć mniej dramatyczny efekt. W badaniach dotyczących tych samych czynności wykonywanych na terenach miejskich, pozbawionych roślinności, nie stwierdzono zmniejszenia efektów związanych ze stresem.
Nasze życie jest bardziej napięte niż kiedykolwiek - praca, szkoła, życie rodzinne. Próba skupienia się na wielu czynnościach lub nawet na jednej rzeczy przez dłuższy czas może nas wyczerpać psychicznie. Spędzanie czasu na łonie natury, patrzenie na rośliny, wodę, ptaki i inne aspekty przyrody daje odpoczynek poznawczej części naszego mózgu, co pozwala nam lepiej się skupić i odnowić naszą zdolność do bycia cierpliwym.
U dzieci zmęczenie uwagi powoduje niezdolność do zwracania uwagi i kontrolowania impulsów. Część mózgu, na którą wpływa zmęczenie uwagi (prawa kora przedczołowa), jest również zaangażowana w zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Badania pokazują, że u dzieci, które spędzają czas w naturalnym środowisku na świeżym powietrzu, zmniejsza się zmęczenie uwagi, a u dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, zmniejszają się związane z nim objawy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!