Każdy jacht, jaki spotkamy na mazurskich jeziorach wyposażony jest w maszt i ożaglowanie. Nawet jeśli pierwszy raz ruszacie w rejs, z doświadczonym sternikiem, musicie wiedzieć jak obsługiwać Waszą łódź. W końcu sternik sam niczego nie zrobi – jesteście załogą i będziecie musieli na jachcie pewne rzeczy również obsługiwać. Tym razem omówimy zasady stawiania i kładzenia masztu
Masz i żagle – bez nich nasz jacht nie płynąłby po mazurskich jeziorach, zwłaszcza iż nie wszędzie możemy używać silnika zaburtowego. Wiele jezior na Mazurach objętych jest strefą ciszy i tam musimy polegać na naszych żaglach.
Masz będzie trzeba złożyć na przykład, kiedy płyniemy kanałami lub rzekami i napotykamy most. Będziemy musieli taką operację wykonać również przy pokonywaniu śluz. Wtedy maszt składamy i ponownie stawiamy.
Jak więc widać – żeglując po mazurskich jeziorach nie ominie nas kładzenie i stawianie ponownie masztu na naszym jachcie.
Przed opuszczeniem masztu należy sprawdzić, czy z położonym masztem będziemy w stanie manewrować jachtem. Nie powinniśmy opuszczać masztu w portach i miejscach cumowania innych jachtów.
Następnie musimy sprawdzić czy całe olinowanie znajduje się na jachcie i jest właściwie zabezpieczone. Bardzo często bywa, że achtersztag i inne olinowanie ląduje w wodzie, a następnie w śrubie silnika lub na knadze innego jachtu.
Jeśli będziemy wykonywali operację stawiania masztu na jachcie, dokładnie sprawdźmy całe stałe olinowanie - przetyczki, zawleczki i ściągacze, czy są odpowiednio skontrowane. Sprawdzamy również czy szoty lub inne fały nie znajdują się pod piętą masztu.
Zapraszamy do skorzystania z czarterów jachtów na Mazurach dostępnych w naszym nowym systemie - https://mazury24.eu/czartery.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!