W ramach STN:ORT Pałac Festiwal 2019 od poniedziałku do niedzieli (5-11 sierpnia) we włościach rodu Lehndorffów w Sztynorcie odbywają się spotkania pełne muzyki, teatru i tańca.
Trzecia edycja STN:ORT Pałac Festiwal 2019 to tydzień kultury na terenie pałacu i dworu w Sztynorcie. Tydzień pełen opowieści, kreatywności, muzyki, teatru i tańca. W bogatym programie znalazły się m. in. warsztaty sensoplastyki, koncert zespołu flamenco, wystawa, zwiedzanie z przewodnikiem, spotkanie z żeglarzem Szymonem Kuczyńskim, warsztaty plecenia wianków, wspólne gotowanie zupy, pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci oraz festiwalowa produkcja teatralna z profesjonalną polsko-niemiecką obsadą aktorską.
W środowy wieczór w holu pałacu Lehndorffów odbył się wyjątkowy koncert. Na małej scenie, otoczonej rozłożystymi, pałacowymi schodami, wystąpił Yegor Zabelov, legendarny kompozytor muzyki underground i wirtuoza akordeonu z Białorusi. Znawcy twórczości tego artysty twierdzą, że jego melodie brzmią jak żywe opowieści o dużym natężeniu tęsknoty, nadziei, miłości i straty. Instrument, stając się niemal trzecim płucem artysty, wypełnia przestrzeń niezwykle intensywnymi emocjami. Koncert Yegora Zabelova choć trudny i wymagający, był niesamowitym przeżyciem.
STN:ORT Pałac Festiwal 2019 potrwa do niedzieli, a program przewiduje jeszcze wiele ciekawych wydarzeń.
10.30 - 17.00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem, wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.
12:00 Wykład i seria eksperymentów pt. BAŃKI. Krystyna Jarosz, Kustosz, Muzeum Kultury Ludowej, Węgorzewo.
18:00 - 18:30 Piwnica pałacu: Kino Animacji O!PLA, Kultura dla dzieci! Pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci w wieku wczesnoszkolym (program 30′).
18:30 Piwnica pałacu, Otwarta scena akustyczna i jam session, dostępna dla każdego, kto chce wystąpić ze słowem, opowiadaniami lub muzyką. Zgłoszenia w ciągu dnia w recepcji pałacu lub na początku wieczoru.
10.30 - 17.00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem, Wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.
11.00 - 16.30 Warsztaty: Wianki z kwiatów, otwarty dla dzieci i dla dorosłych.
18:00 - 18:30 Kultura dla dzieci!
18:30 hol pałacu, „Sztynort 1935”, festiwalowa produkcja teatralna z profesjonalną polsko – niemiecką obsadą aktorską.
Autor, reżyseria, casting: Jakub Maiński, obsada: Thorsten Münchow, Paul Boche, Kalle Pearlmutter, Oskar Hamerski, Julian Mere, Joanna Węglicka, Maja Luxenberg, Jakub Maiński.
Publiczność sztuki - debiutu autorstwa Jakuba Maińskiego (ur. w 1984 r. w Warszawie), nie może liczyć na odpoczynek od ludzkich dylematów, indywidualnych i społecznych. Nie w takim miejscu, jak Sztynort.
Pałac Sztynort w roku 1935. Spotkanie rodzinne. Przy stole: członkowie wschodniopruskiej arystokracji Zanosi się na zmiany – na świecie i w rodzinie. Nowa partia, nowy związek małżeński. Po której stronie należy stanąć? Komu wierzyć? Jak własne rodzinne tradycje i indywidualne wartości pasują do idei nowego społeczeństwa, „lepszego człowieka”?
Sztuka podejmuje tematy tożsamości, moralności i różnic społecznych. Krytycznym okiem patrzy na trudności związane z przynależnością do elity, zwłaszcza w czasach odnowy społecznej według ideologii rasistowskich. Spektakl z udziałem renomowanych polskich i niemieckich aktorek i aktorów jest dwujęzyczny (napisy).
10:30 - 17:00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.
13.00 - 15.00 Warsztaty na kole garncarskim z Martą Florkowską i Pawłem Szymańskim (Garncarnia, Kamionek Wielki).
18.00 - 18.30 Kultura dla dzieci!
18:30 - 20:00 hol pałacowy, piosenki dziecięce. Koncert klasycznych piosenek dziecięcych po polsku, niemiecku i angielsku. Występują: Barbara Zamek (sopran), Hauke Renken (Wibrafon), Krzysztof Guzewicz (perkusja) i Natalia Czekała (fortepian).
Ten nietypowy ponadnarodowy kwartet powstaje specjalnie z okazji Festiwalu. Artyści łączą ceniony format klasycznego koncertu z urokami improwizacji i nie wahają się, aby włączyć w to publiczność. W nowatorskich aranżacjach instrumentalnych i w scenerii starzejącego się pałacu pobrzmiewają melodie z własnego i cudzego dzieciństwa. Oda do przeżytej chwili, do pozostawania dzieckiem i do dzielonych z innymi wspomnień.
10:30 - 17:00 Zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem i wystawa zbiorowa na terenie i wokół pałacu: „Welcome to the Playground”.
10:00 - 14:00 przed pałacem, Wielka Zupa Stn:ort: wspólnie gotujemy duży garnek zupy z lokalnych składników. Smacznego!
11.00 - 13.00 sensoplastyka dla dzieci i dla dorosłych ze Stowarzyszeniem Monti.
16.00 - 17.00 Warsztaty tańca z wolontariuszami Słonecznego Domu w Gołdapi.
18.30 - 20.00 hol pałacu: Wapno Gaszone - Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Węgorzewie.
Po raz drugi obejrzymy przedstawienie sympatycznej i utalentowanej amatorskiej grupy aktorów z Węgorzewa. Prowadzenie: Bogdanna Fido i Halina Kołos.
20:00 - 24:00, przed pałacem, Afterparty-Disko: tak, właśnie! Na koniec Festiwalu będziemy tańczyć pod gwiazdami, twórzcie uszy na ekscytującą muzykę – na przykład etno-budowlany walec?
STN:ORT 2019 organizowany jest przez ekipę Stn:ort wspólnie z Lehndorffgesellschaft Steinort e.V. i Stowarzyszeniem Tratwa.
Źródło: http://stnort.org/pl/program
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!