Jeśli będziecie przebywali na Mazurach i uwielbiacie zwiedzać historyczne obiekty zabytkowe, koniecznie ruszcie szlakiem mazurskich fortyfikacji. Mamy tu sporo zabytków do obejrzenia, ponieważ region ten zawsze miał duże znaczenie militarne. Dlatego przedstawiamy Wam 10 propozycji na trasę po militarnych zabytkach Mazur.
Brak pomysłu na wolny czas spędzany na Mazurach? Jeśli chcielibyście poznać historię tego regionu i pasjonujecie się historią, koniecznie musicie zwiedzić te 10 obiektów militarnych zlokalizowanych na Mazurach.
Mazury (dawniej Prusy Wschodnie) od wieków miały ważne znaczenie strategiczne. Stąd wiele tu pozostałości po fortyfikacjach, umocnieniach, bunkrach. Większość z nich można teraz zwiedzać.
Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.
Bunkry Mamerki - tu można dotknąć historii. Wszystkich pasjonatów historii, szczególnie ostatniej wojny światowej, z pewnością zainteresuje kompleks bunkrów w Mamerkach. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć, ale również zwiedzić! To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne.
Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu Twierdzę Boyen trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca. Twierdza to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.
Jeśli będziemy w okolicach wsi Ogonki, to warto obejrzeć pozostałości potężnego bunkra należącego do Giżyckiej Pozycji Polowej – w lasach na południe od miejscowości są jeszcze inne tego typu obiekty, dość potężne, ale już wysadzone w powietrze. W samej miejscowości są trzy wojenne schrony bojowe typu B1-1. Dostępny do zwiedzania jest ten znajdujący się przy drodze, naprzeciwko Smażalni Ryb. Jest dość widoczny i łatwo go znaleźć. Niestety wiele z niego do dnia dzisiejszego nie pozostało. Jest również niszczony.
Hochwald - polowa kwatera Heinricha Himmlera – wysokiego dygnitarza III Rzeszy, szefa owianego złą sławą SS i Policji, znajduje się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo - Giżycko. Składa się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.
To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne. Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty. Cały kompleks jest ogromny i zajmuje teren 600 m2 powierzchni.
Jedyny tego typu schron bierny w Polsce. Znajduje się w Piszu przy ul. Niskiej. Dzięki staraniom Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa" wnętrze obiektu zostało wyremontowane i można je teraz zwiedzać. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków. Wewnątrz bunkra powstała niezwykle ciekawa ekspozycja militarno-historyczna, którą można oglądać za darmo.
Miłośnicy historii będąc na Mazurach z pewnością chętnie odwiedzą Giżycki Region Umocniony. Warto tam obejrzeć również pozostałość dwóch schronów bojowych w okolicach miejscowości Przerwanki. Po odrzuceniu przez Niemcy zakazu militaryzacji na Mazurach rozpoczęto budowę umocnień wojskowych. W latach 1936-37 powstał Giżycki Region Umocniony, którego część stanowiły również schrony bojowe w Przerwankach.
Andrzej Strużyk – wielki miłośnik historii i militariów otworzył w Bakałarzewie, w dawnych bunkrach z okresu II wojny światowej, muzeum ukazujące burzliwą historię linii umocnień Prus Wschodnich. Bunkry w Bakałarzewie - obiekty wchodziły w skład linii Ostpreussen Schutzstellung czyli Wschodniopruskiej Pozycji Obronnej, biegnącej wzdłuż granicy dawnych Prus oraz były częścią Mazurskiej Pozycji Granicznej (Masurische Grenzstellung), ciągnącej się na zachód od Bakałarzewa wzdłuż rzeki Rospudy.
Kwatera Dowództwa Wojsk Lotniczych o kryptonimie "Robinson" znajdująca się w lesie Kumiecie na północ od miasta, a obecnie na terenie ośrodka wczasowego (Sanatorium Uzdrowiskowe "Wital" Kumiecie Zdrój). Kwatera powstała na miejscu ośrodka badawczego Luftwaffe. Na stacji w Kumieciach miejsce postoju miał pociąg sztabowy dowódcy Luftwaffe marszałka Göringa o kryptonimie "Asien". Na wschód od drogi do przejścia granicznego, w lesie znajdują się ruiny wyrzutni lub hamowni silników ośrodka badawczego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Pozdrawiam z Pisza.