Niedawno informowaliśmy o remoncie zabytkowego wiatraka w skansenie w Olsztynku. Obiekt powróci wkrótce do świetności. My zaś zapraszamy Was do wędrówki po Mazurach właśnie szlakiem zabytkowych wiatraków. Pokażemy, gdzie jeszcze można znaleźć te romantyczne budowle, a w jednym z nich nawet zatrzymać się na nocleg.
W olsztyneckim skansenie trwa generalny remont najpiękniejszego wiatraka - „Holendra” ze wsi Dobrocin, gm. Małdyty. Wkrótce będzie można podziwiać ten unikatowy zabytek w pełnym blasku.
Wiatrak został translokowany do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku w latach 1962-65. Obecnie jest jednym z ostatnich drewnianych „Holendrów” w województwie warmińsko-mazurskim.
Muzeum zakończył natomiast remont innego wiatraka – tzw. „paltraka”. Wykonano nowe poszycie z gontów i desek, odtworzono i zamontowano skrzydła, fundamenty wraz z żeliwnymi rolkami na szynach poddano konserwacji, wykonano i zamontowano nowe schody, okna i drzwi.
Wiatrak z Ruskiej Wsi datowany jest na drugą połowę XIX wieku, przeniesiony został do Muzeum w latach 1976-1977. Obecnie w naszym regionie jest to jedyny „paltrak” pokryty gontem.
Wyrastały na polach niczym wielkie żaglowce w morzu traw z wielkimi skrzydłami, jak żagle. Mieliły zboże, uatrakcyjniały krajobraz, były często drogowskazami i obiektami miejscowych legend. Obecnie niewiele z tych zabytków architektury dotrwało do dziś. Tylko niektóre zostały odnowione i do dziś służą nadal ludziom chociaż często już w całkiem innej formie.
Na Mazurach zachowały się w dobrym stanie dwa tego typu obiekty, które warto obejrzeć, a w jednym z nich nawet zanocować.
Holendrzy na Mazurach
Wiatrak typu holenderskiego znajdziemy w Starej Różance w gmina Kętrzyn. Jest ostatnim już śladem osadnictwa holenderskiego w tym rejonie naszego kraju. Obiekt pięciokondygnacyjny, zbudowany na bazie kwadratu. To jedyny wiatrak w Polsce, który ma sześć skrzydeł.
Wiatrak jest doskonale zachowany, choć powstał w 1863 r. W drugiej połowie wieku XX został zaadaptowany na zajazd. Obiekt można obejrzeć jadąc drogą z Kętrzyna do Barcian. Znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą na Różankę Nową.
W 1960 r. wiatrak został wpisany do rejestru zabytków. Obiekt zbudowany z cegieł, z ruchomą głowicą. Jest w dobrym stanie technicznym. W środku nadal znajdują się elementy wyposażenia mechanizmu poruszającego skrzydłami wiatraka. Co ciekawe swoją rolę pełnił do 1968 r. W 1973 r. przeszedł remont i został zaadaptowany na restaurację.
Obecnie obiekt jest nieczynny. Można oglądać go z zewnątrz.
Noclegi w wiatraku na Mazurach
Kolejny wiatrak i ponownie wybudowany w stylu holenderskim - to unikatowy zabytek w skali całego kraju. Powstał w 1873 r. i oczywiście służył do mielenia zboża. Znajdziemy go na niewielkim wzgórzu przy wjeździe do miejscowości Ryn (od strony Olsztyna).
Co ciekawe obecnie obiekt ten jest wyremontowany i można w nim wynająć luksusowe pokoje dla 10 turystów. Posiada całe niezbędne zaplecze gastronomiczne oraz parking i strefę zieleni.
Sam wiatrak jest murowany, osadzony na podstawie koła. Z obiektu rozciąga się wspaniały widok na przepiękną okolicę wraz z Jeziorem Ryńskim.
Wiatrak w Nowych Gutach
Również w Nowych Gutach, po wschodnim brzegu jeziora Śniardwy możemy podziwiać pozostałości po wiatraku holenderskim wybudowanym na początku XX wieku. Obecnie przy wiatraku znajduje się przystań, a w samym obiekcie mamy pokoje noclegowe oraz małą restaurację. Miejsce bardzo popularne w sezonie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!