W serwisie mazury24.eu dużo uwagi poświęcamy prezentowaniu różnych form mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku. Na naszych łamach można już poznać część szlaków kajakowych oraz żeglownych. W sezonie 2019 będziemy wykonywać zdjęcia szlaków rowerowych. Sezon dopiero się jednak rozpoczął - możemy Wam zaprezentować chociaż listę głównych szlaków rowerowych. Naciskamy na pedały i czytamy...
Długość tego rekreacyjnego szlaku, o szczególnych walorach widokowych, wiodącego przez lasy Nadleśnictwa Srokowo, to nieco ponad 30 kilometrów. Trasa ta zadowoli amatorów jezior, starych wiosek oraz wielbicieli dzikich terenów. W pierwszej części szlak biegnie przez lasy, gruntowymi drogami. Znikome oznakowanie szlaku sprawia, że mapa jest nieodzownym elementem wyprawy. Szlak prowadzi po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów. Szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych.
Krótka, rekreacyjna trasa rowerowa w formie 11-kilometrowej pętli, biegnącej przez lasy Nadleśnictwa Srokowo. Szlak biegnie w pierwszej części przez lasy, gruntowymi drogami. Trasa jest słabo oznakowana, należy więc zabrać ze sobą mapę.
Jest to krótki szlak o charakterze rekreacyjnym, liczący niespełna 10 kilometrów. Trasa biegnie przez lasy Nadleśnictwa Srokowo.
Ten dość trudny, liczący blisko sto kilometrów szlak rowerowy, prowadzi przez północno-wschodnią część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (częściowo w Puszczy Boreckiej). Szlak Mazurskich Legend i Opowieści stanowi pętlę i, jak wskazuje sama nazwa, ma charakter tematyczny oraz szczególne walory dziedzictwa kulturowego. Na trasie można odwiedzić około trzydzieści miejsc i miejscowości, zobaczyć wiele niezwykłych, drewnianych rzeźb, które związane są z lokalną historią lub legendą. Na szlaku ustawiono także tablice z mapami, lokalizującymi dane legendy. Szlak biegnie przez leśne uroczyska, bagna i mokradła, przez otwarte pola i łąki, a także w pobliżu jeziora Gołdapiwo. Na szlaku znajdują się lokalne zabytki. Trasa prowadzi bocznymi drogami i leśnymi duktami. Pierwsza z rzeźb na szlaku znajduje się w okolicach Pozezdrza.
Niebieska Wstęga Jezior to około 80-kilometrowy szlak w środkowej części krainy Wielkich Jezior Mazurskich, dookoła jezior: Dargin, Dobskiego i Kisajno. Trasa jest dobrze oznakowana, prowadzi głównie gruntowymi drogami. Wiedzie przez stare, mazurskie wsie , mijając stare cmentarze, zabytkowe pałace i kościoły. Jest to szlak o szczególnych walorach przyrodniczych i widokowych. Szlak nie jest zbyt wymagający i dostępny także dla mniej zaawansowanych rowerzystów. Długość szlaku oraz duża liczba atrakcji sprawiają, że trasę warto rozłożyć na dwa dni.
Więcej informacji greenvelo.pl
Szlak łatwy do pokonania, głównie wiodący asfaltową nawierzchnią. Na trasie można podziwiać Jezioro Przystań i punkt widokowy, most na Kanale Mazurskim, kompleks leśny Mamerki (a w nim bunkry z II wojny światowej). Szlak prowadzi przez Sztynort, gdzie znajduje się kompleks pałacowo-parkowy rodu Lehndorffów i most między jeziorami Dargin i Kirsajty, z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki.
Ten szlak, stanowiący pętlę, to znakomita propozycja dla całych rodzin. Start przy Muzeum Kultury Ludowej, dalej po drodze: zamek krzyżacki z XIV wieku, plaża i molo na Mamrach, Kalska Kolumna (ciekawostka dla miłośników historii), plaża i punkt widokowy na wzgórzu nad Święcajtami. W drodze powrotnej do Węgorzewa - Góra Konopki (a na niej cmentarz żołnierzy radzieckich), stadion i Muzeum Tradycji Kolejowej.
Trasa rozpoczyna się na ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Łuczańskiej, dalej prowadzi na stare torowisko i drogę do Stręgla. Na trasie znajdują się: cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej, oznakowany szlak legend Jadwigi Tressenberg (na tablicach krótkie opisy niektórych mitów), rzeka Sapina i ukryta w lesie dawna kwatera polowa Hochwald.
Więcej informacji wegorzewo.pl/atrakcje
Dodatkowo opcje szlaków rodzinne
Więcej informacji www.gizycko.turystyka.pl
Jeśli macie dla nas fajne pomysły na szlaki, macie jakieś uwagi - napiszcie do nas w komentarzach (dodawajcie też zdjęcia). W tym roku będziemy to fotografować - być może dokładnie opiszemy jakiś szlak z Wami :)
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!