Wyspa Gilma, znajdująca się na jeziorze Dobskim to bardzo tajemnicze miejsce, przede wszystkim ze względu na swoją przeszłość. Według miejscowych legend było to ważne miejsce kultu dla plemion pruskich. Znawcy tematu wskazują, że na wyspie może również znajdować się czakram – czyli miejsce mocy. Czy tak jest naprawdę? Warto się samemu przekonać.
Wyspa Gilma na jeziorze Dobskim jest owiana magią Świętego Gaju Prusów, czyli miejsca poświęconego bóstwom lub siłom natury.
W XIII wieku na Gilmie istniało grodzisko pruskie, któremu prawdopodobnie towarzyszył Święty Gaj, czyli miejsce poświęcone bóstwom i siłom natury. To właśnie na tej wyspie, w warowni, zakończył żywot ostatni wódz Galindów – Yzegups, broniąc swego plemienia przed Krzyżakami.
Po zwycięskiej wojnie z Galindami w XIV wieku, Krzyżacy postawili obronny zamek na pozostałościach staropruskich umocnień. Ten jednak został szybko opuszczony i popadła w ruinę. Siedemnastowieczny dziedzic pobliskiego grodziska (Doby) baron Wolf von Schenk zu Tautenburg użył cegieł z ruin zameczku z Gilmy do budowy rodowej siedziby w Dobie. Jednak w 1657 r. Tatarzy spalili pałac i zamordowali brata barona - Jerzego Fryderyka.
Tautenburgowie odbudowali pałac w Dobie (spłonął on jednak podczas II wojny światowej). W początkach XIX wieku połączyli wyspę Gilma z brzegiem drewnianym pomostem. Założyli na wyspie park w stylu angielskim, a na pozostałościach staropruskich szańców i krzyżackiej fortalicji zbudowali romantyczną kapliczkę.
Do tej pory na Gilmie przetrwały pozostałości XIII-wiecznego grodziska pruskiego, ruiny zamku.
W głębi wyspy możemy znaleźć ruiny – to pozostałości „świątyni dumania”, czyli dawnej kaplicy. Już na samym dole góry widzimy pozostałości murowanych, kamiennych stopni prowadzących do ruin budowli.
Wielu znawców tego tematu jest przekonanych, że na wyspie istnieje również czakram, czyli miejsce o specyficznych właściwościach radiacyjnych.
Niezwykła, tajemnicza i burzliwa historia wyspy sprawia, że obrosła ona w wiele legend. Jedna z nich podaje, że w księżycowe noce na wyspie ukazuje się postać kobiety i wielki wór pieniędzy.
Wyspa Gilma położona jest w południowo – zachodniej części akwenu, na wschód od wsi Doba. Niestety cumowanie do niej jest niemożliwe (rezerwat).
fot. Gmina Giżycko
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.