Jeden z największych nazistowskich zbrodniarzy - Henrich Himmler, szef szef SS oraz Gestapo rezydował w czasie II wojny światowej na Mazurach. Dziś możemy bezpłatnie zwiedzić pozostałość po tajemniczym i ponurym miejscu – „Czarnym Szańcu”.
Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo. Stworzył aparat terroru, który niemal całkowicie stłumił opozycję antyhitlerowską w Niemczech, a następnie brutalnie zwalczał opór wobec niemieckiej okupacji w podbitych krajach Europy. Odpowiadał za potworne zbrodnie wojenne, w tym za masową i systematyczną likwidację obywateli podbitych przez III Rzeszę terytoriów.
Szef SS na Mazurach
Podczas ostatniej wojny światowej Himmler ulokował swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku w Brożówce. Było to związane z przeniesieniem całego zaplecza decyzyjnego Adolfa Hitlera do Gierłoży, po ataku Niemiec na ZSRR.
Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora.
Dworek w Brożówce to nie jedyna pozostałość po wysokim dygnitarzu III Rzeszy, szefie owianego złą sławą SS i Policji na Mazurach. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.
Jego „wojenna posiadłość” znajdowała się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo – Giżycko i składała się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały.
Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.
Imponująca siedziba Himmlera na Mazurach
Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego -należącego do Heinricha Himmlera. Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi.
Kwatera ta jak inne obiekty tego typu położone na Mazurach, miała doskonały system łączności, w tym poprzez kable położone w ziemi. Polecenia i rozkazy przekazywano z obiektu telefonicznie i w formie szyfrowanych depesz. Komunikacja osobowa koleją do kwatery głównej Hitlera mogła odbywać się poprzez Węgorzewo, a dalej linią kolejową do Kętrzyna. Najkrótsza trasa samochodowa z kwatery Himmlera do „Wilczego Szańca” prowadziła przez Sztynort (wówczas siedziba Ribbentropa), skrzyżowanie w Kamionku Wielkim (w prawo przez Pniewo do kwatery (OKH) w Mamerkach), w lewo przez Radzieje (przed Radziejami w prawo droga do kwatery Lammersa) i dalej przez Parcz do „Wilczego Szańca”.
Wszystkie schrony zostały zniszczone przez wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wśród tych zrujnowanych obiektów najlepiej zachował się schron samego Himmlera.
Jak dotrzeć do „Czarnego Szańca” na Mazurach?
Bunkry znajdują się 2 kilometry za Pozezdrzem w kierunku północno - wschodnim, przy drodze Węgorzewo - Giżycko. W okolice bunkrów można też dojechać na rowerze po ścieżce rowerowej, którą zbudowano na nieczynnym nasypie kolejowym.
Teren Kwatery Himmlera jest obecnie udostępniono do nieodpłatnego, samodzielnego zwiedzania. Badanie bunkrów ułatwia oznakowana trasa, a historię miejsca przybliżają tablice informacyjne umieszczone przy obiektach utrzymanych w dobrym stanie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!