Podczas rejsu jachtem po mazurskich akwenach z pewnością natkniecie się na wiele wysp. Niektóre z nich objęte są zakazem wstępu. Do innych można dobić i je zwiedzić. Wiele z nich ma ciekawą historię oraz jeszcze wiele ciekawych pamiątek z przeszłości.
Większość mazurskich wysp objętych jest zakazem wstępu ze względu na ochronę przyrody – głównym powodem są występujące tam lęgowiska ptactwa. Jednakże jest kilka pięknych wysp, które możemy zwiedzić. Niektóre z nich, choć objęte ochroną, dają możliwość cumowania – jednakże będzie tu konieczne posiadanie specjalnego zezwolenia.
Można ubiegać się o zezwolenie u Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w celu uzyskania odstępstwa od zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu. Każde wejście na obszar rezerwatu bez wymaganego zezwolenia jest naruszeniem przepisów wynikających z ww. ustawy o ochronie przyrody.
Oto 7 przepięknych wysp na Mazurach, które warto zobaczyć podczas rejsu mazurskimi akwenami.
Wyspa Miłości (Francuska)
Niewielka wyspa na jeziorze Niegocin nosi niezwykle romantyczną nazwę – zwą ją Wyspą Miłości lub Wyspą Francuską. Obie nazwy nawiązują do dwóch pięknych legend o tragicznej miłości i jej konsekwencjach.
Czarcia wyspa
Czarci Ostrów to jedna z dwóch wysp na jeziorze Śniardwy (kiedyś jedna z ośmiu). Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom, ponieważ razem z sąsiednią wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po tym jeziorze.
Czarci Ostrów znajduje się około 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora. Długość lądu to około 350 m, a szerokość 200 m. Do wyspy można przybić, zwiedzić ją i biwakować. A jest tu co oglądać.
Wyspa Gilma – miejsce mocy na Mazurach?
Wyspa Gilma, znajdująca się na jeziorze Dobskie to bardzo tajemnicze miejsce, przede wszystkim ze względu na swoją przeszłość. Podania wskazują, że było to ważne miejsce kultu dla plemion pruskich. Znawcy tematu wskazują, że na wyspie znajduje się czakram - czyli miejsce mocy.
Niektóre osoby wierzą, że na tej wyspie znajduje się tzw. czakram czyli miejsce mocy. Pewne jest natomiast, że teren ten stanowi część rezerwatu przyrody. Wyspa jest atrakcyjna ze względu na swoje walory historyczne. Podania głoszą, że na jej terenie bronili się Prusowie przed atakami Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy, po zwycięstwie zbudowali na miejscu pruskiego grodu zamek. Staropruskie umocnienia można tu oglądać do dziś, podobnie jak ruiny zamku. Do tych obiektów prowadzą strome schody.
Uwaga – aby przybić do wyspy i ją zwiedzić wymagane jest specjalne zezwolenie.
Wyspa Heleny
Jedna z najpiękniejszych wysp na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Brzegi są piaszczyste a przy dojściu do wyspy jest dość głęboko. Jest tu kilka dobrych miejsc do cumowania dających szansę na schronienie przed wiatrem. Trzeba jednak uważać na płyciznę i liczne kamienie znajdującą się w północnej części wyspy.
Wyspa Królewski Ostrów
Jezioro Nidzkie posiada wiele malowniczych wysepek. Największą z tego archipelagu jest Królewski Ostrów. Wyspa ma dość wysokie brzegi i jest porośnięta lasem mieszanym. To prawdopodobnie na tej wyspie nocował znany pisarz i reportażysta Melchior Wańkowicz z córką, podczas swojego spływu mazurskimi jeziorami.
Wyspa Pajęcza
Wyspa Pajęcza to jedna z dwóch wysp położonych na jeziorze Śniardwy, chociaż w przeszłości była jedną z ośmiu. Znajduje się około 5 km wejścia do Kanału Jeglińskiego i blisko zachodniego brzegu jeziora, przy którym rozpoczyna się kompleks Puszczy Piskiej.
Według starych podań wyspa w dawnych czasach stanowiła miejsce pogańskiego kultu dawnych Prusów.
Wyspa Upałty
To największa wyspa na jeziorze Mamry i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jej powierzchnia to ponad 67 ha. Obecnie Upałty należą do rezerwatu przyrody „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno”. Kiedyś było to tętniące życiem miejsce na Mazurach.
Jeszcze 300 lat temu wyspa Upałty połączona była na stałe z lądem. Pozostałością po tym są liczne pasy płycizn znajdujące się pomiędzy wyspą a brzegiem jeziora. Wyspa obecnie jest opuszczona. Znajdują się na niej stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika.
Jednak nie zawsze ten teren pozostawał niezagospodarowany. Wyspa Upałty do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów - właścicieli Sztynortu. Jeszcze przed II wojną światową mieściła się tu elegancka, znana w Europie restauracja, park z alejkami, leśniczówka, domki do wynajęcia. W czasie II wojny światowej wyspę z brzegiem (nieopodal Mamerek) łączył drewniany most.
Do wyspy nie możemy przybijać i ją zwiedzać. Możliwe jest to tylko ze specjalnym pozwoleniem.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
- przydała by się mapa zakazanych wysp, rezerwatów, stref ciszy, aktualnych obecnie
- przydał by się wniosek o zezwolenie na cumowanie do wyspy