Most obrotowy w Giżycku znają prawie wszyscy, którzy odwiedzają Mazury. Widowiskowo otwierany stanowi sporą atrakcję turystyczną miasta i regionu. Jednakże mało kto wie, że obiekt ten skrywa pewną tajemnicę.
Obrotowy most w Giżycku powstał tu pod koniec XIX wieku. Do tej pory jednak nikt nie wie, jaki jest dokładnie rok produkcji obiektu. To nadal spora zagadka dla historyków.
Ci, w ramach swoich poszukiwań, próbują ustalić dokładną datę budowy i oddania do użytku mostu, ale brakuje jednoznacznych materiałów na ten temat.
Wiadomo, że wcześniejszy most w tym miejscu zniszczony został przez przeładowany wóz w roku 1859. Obecny datuje się np. na rok 1889, czyli 30 lat później. Z uwagi na funkcjonowanie już Twierdzy Boyen w tzw. międzyczasie musiał tu znajdować się jeszcze jeden most. Pewnie był prosty i drewniany, gdyż żegluga opierała się jeszcze na małych łodziach.
Wiadomo też, że most w sąsiedztwie zamku krzyżackiego, a dziś hotelu, wykonała firma Beuchelt & Co. z Zielonej Góry. Jednak, co interesujące, w oficjalnym katalogu firmy nie znajdziemy żadnej informacji o tym obiekcie w Giżycku.
Dziwi także brak dokładnej wzmianki o budowie tego mostu w „Kronice Gminy Leckiej” Ernsta Trinckera, wówczas wyjątkowej kronice o życiu miasteczka nad Niegocinem.
Kolejny szkopuł to typologia. Dla większości jest rzeczą oczywistą, że mamy do czynienia z mostem obrotowym, te jednak zazwyczaj obracają się wokół własnej osi.
Giżycka konstrukcja jest jednak przykładem mostu uchylnego, gdyż przęsła wędruje wzdłuż jednego z przyczółków.
Historia nie była dla mostu jednak łaskawa. W styczniu 1945 roku został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po ponownym osadzeniu przęsła spełniał swoją funkcję do roku 1985, kiedy to został unieruchomiony, a nową przeprawę zapewniał ustawiony nad nim most saperski.
Przyczyną unieruchomienia było zniszczenie mechanizmu obrotowego, które powstało podczas przeprowadzonej w latach 60-tych modernizacji, polegającej na wprowadzeniu napędu mechanicznego.
Po remoncie, w roku 1993, most wrócił na swoje miejsce, ponownie z wykorzystaniem systemu obracania ręcznego.
Na podstawie: UM Giżycko
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.