Jeśli chcecie obejrzeć jeden z najlepiej zachowanych krzyżackich zamków na Mazurach, koniecznie wybierzcie się do miejscowości Barciany pod Kętrzynem. Tam znajduje się wspaniały przykład budownictwa obronnego z okresu średniowiecza.
Barciany to duża wieś położona 18 km na północ od Kętrzyna. Znajdujący się tam zamek zbudowany został zapewne na miejscu istniejącego grodu pruskiego, który zdobył Zakon Krzyżacki. Pod koniec XIV wieku wielki mistrz Winrich von Kniprode podjął decyzję o wydzieleniu nowego komturstwa. Zamek został sytuowany na niewielkim wzniesieniu otoczonym bagnami Liwny.
Budowę murowanego zamku przeprowadzono w latach 1377–1390, jednak nie zbudowano jeszcze wtedy wież. Otaczały go fortyfikacje zewnętrzne oraz fosa. Za fosą od strony wschodniej znajdowało się przedzamcze gospodarcze.
Do roku 1400 wzniesiono mury na planie prostokąta o wymiarach 55x58 oraz skrzydło wschodnie z bramą wjazdową. Następnie dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło północne. Na początku XV wieku w narożniku północno-wschodnim dostawiono niską okrągłą basztę.
Po sekularyzacji zakonu zamek był siedzibą zarządcy miejscowego majątku. W tym okresie wybudowano spichlerz przy murze zachodnim.
Od XIX wieku zamek pozostawał w rękach prywatnych aż do 1945 roku. Po wojnie stanowił siedzibę miejscowego PGR-u. Mieściły się tu biura oraz magazyny.
Później został kupiony przez prywatnego inwestora, który miał w planach przystosować go do funkcji hotelowych. Zamek jest obiektem zamkniętym. Obiekt w Barcianach zachował się w dobrym stanie i pozbawiony wyniosłych wież stanowi przykład zmian w krzyżackiej architekturze militarnej.
Według legend, zamek jest połączony podziemnym tunelem z kościołem we wsi.
Do roku 1945 przed barciańskim zamkiem stał pochodzący z wczesnego średniowiecza kamienny posąg "Baba", który pozostawili po sobie Prusowie. Dziś jego replika znajduje się na dziedzińcu zamkowym w Olsztynie. Z posągiem związana jest legenda o wodzu Barto, który skamieniał z rozpaczy na wieść o zajęciu przez Krzyżaków ziemi barciańskiej.
Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniany do zwiedzania.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.