To wyjątkowy, na skalę europejską, dom ptactwa wodnego, a w szczególności łabędzia niemego. Wymarzony raj dla ornitologów, ponieważ na terenie rezerwatu żyje ponad 170 gatunków ptaków. Zobaczcie jak ciekawie o jeziorze Łuknajno opowiada Tadeusz Sakowski.
Największą kolonię stanowią wcześniej wspomniane łabędzie, które nie do końca są nieme. Wydają całą gamę dźwięków, od chrząknięć, zachrypniętych gwizdów po syczenie, które ma na celu odstraszyć intruza.
Do obserwacji ptaków służą trzy wieże widokowe. Drewniane konstrukcje stoją nad samym brzegiem, co sprawia, że są idealnym miejscem do podziwiania tego przyrodniczego skarbu. Łuknajno jest bezcennym dziedzictwem naturalnym objętym ochroną przez UNESCO. Na łąkach wśród traw swoje sieci plotą największe pająki w Polsce!
Dookoła jeziora rozciąga się malownicza ścieżka pieszo-rowerowa, na której usytuowane są 4 wieże widokowe. Na wschodnim brzegu Łuknajna znajdują się pozostałości po wsi Osa. Początki osady sięgają 1703 roku. Na początku I Wojny Światowej przez wieś przebiegał front. Na północnym skraju wsi, tuż przy drodze znajduje się grób żołnierza poległego w 1914 roku.
Nieopodal Łuknajna znajduje się kolejne osobliwe miejsce. To rezerwat Czapliniec, który mieści się na północnym brzegu jeziora Śniardwy. Miejsce słynie z kolonii czapli oraz wyjątkowego drzewostanu sosnowego, którego wiek liczy prawie 200 lat!
To nie wszystko. Na południe od miejscowości Zełwągi traficie na rezerwat jezioro Lisunie. Zarastający zbiornik wodny otoczony jest mchem, który został poddany ścisłej ochronie. Krajobraz polodowcowy oraz znajdujące się na nim torfowiska są tak cenne, że powołano również Rezerwat Krutynia Dolna. Swoim zasięgiem obejmuje jezioro Gardyńskie oraz brzegi Krutyni, najpiękniejszego szlaku kajakowego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!