Jeśli chodzi o gotyckie zabytki na Warmii i Mazurach często myślimy o zamkach obronnych czy kościołach. Tymczasem wybierając się do Reszla (blisko granicy Mazur) możemy podziwiać dwa mosty zbudowane w tym stylu architektonicznym. Co ciekawe pod jednym z nich znajdowały się w dawnych wiekach…mieszkania dla ubogich. Stąd może pochodzić powiedzenie „mieszkać pod mostem”.
Należą do najstarszych murowanych mostów na terenie Polski i stanowią jedne z najciekawszych tego typu obiektów Warmii i Mazur. Są również ważnym elementem krajobrazu kulturowego Reszla oraz bardzo cennym zabytkiem techniki. Już z tego względu warte obejrzenia.
Dwa mosty gotyckie w Reszlu wybudowane w średniowieczu przecinają niewielką rzekę Sajnę. Z racji różnić w wielkości nazywane „wysokim” i „niskim”.
Most wysoki, murowany, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Zbudowany na bazie przęseł w kształcie łuków. Prowadził on niegdyś do jednej z bram miejskich i pełnił również rolę akweduktu. Reszel był jednym z pierwszych miast w Europie środkowo – wschodniej, które posiadało własny system wodociągowy i kanalizacyjny, zbudowany z drewnianych rur, rozprowadzających wodę i odprowadzających ścieki poza obręb miasta.
System ten działał do końca XIX wieku. W XVIII wieku podobno w półkolistych arkadach mostu wybudowano cele więzienne lub co bardziej prawdopodobne mieszkania dla biedoty – stąd też powiedzenie „mieszkać pod mostem”.
W 1993 r. podczas prac przygotowawczych do remontu Mostu Wysokiego, po jego zachodniej stronie, odkopano fragment murów obronnych oraz Bramy Rybackiej. W mości tym prawdopodobnie mieściły się także cele więzienne.
W latach 2000-2001 most przeszedł renowację, po której został przywrócono mu pierwotny wygląd.
Całkowita długość mostu wynosi 34,9 m., wysokość 17 m, natomiast szerokość 7,40 m. Most niski, również wybudowany w XIV wieku, oddalony jest o 100 metrów od mostu wysokiego. Jako budulca użyto cegieł i kamieni. Powstał na bazie arkady. Później przebudowany. Długość mostu to ok 20 m, szerokość 7,2 m, natomiast wysokość 3,4 nad lustrem wody. Rozpiętość przęsła wynosi 3,02 m. Do dziś most zachował oryginalną konstrukcję gotycką.
Zlokalizowany jest około 100 m na północ od Mostu Wysokiego przy ul. Płowce. Wzniesiony został z cegły i kamienia, podobnie jak Most Wysoki również w drugiej połowie XIV w. Pierwotnie był to most sklepiony kolebkowo niewielką arkadą na łuku odcinkowym.
W XIX w. most został przebudowany (sklepienie oraz częściowo tarcze czołowe). W 1987 r. wykonano na moście nową barierkę. W ostatnich latach przeprowadzono remont kapitalny mostu. Konstrukcja mostu wsparta jest na przyczółkach. Długość mostu to ok 20 m, szerokość 7,2 m, natomiast wysokość 3,4 nad lustrem wody. Rozpiętość przęsła wynosi 3,02 m. Do dziś most zachował oryginalną konstrukcję gotycką.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!