Kiedy pada hasło Krutynia na Mazurach - mamy przed oczami spływy kajakowe, spływy łodziami, szlaki rowerowe, piesze czy ścieżki przyrodnicze. Warto jednak odwiedzić również samą wieś Krutyń z jej niesamowitym klimatem i mazurskimi zabytkami ludowymi.
Krutyń dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu jest wioską chętnie odwiedzaną przez turystów. Słynie z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu - spływów kajakowych, spływów łodziami, szlaków rowerowych, pieszych, ścieżek przyrodniczych. To tylko niektóre, najpopularniejsze z nich.
Wieś Krutyń położona jest na Mazurach, pośród lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Tuż przy malowniczej rzece Krutynia.
Sama wieś powstała około 1500 roku, jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. Nazwa Krutyń została zapożyczona od rzeki. Wywodzi się z języka staropruskiego. W latach międzywojennych osada stała się miejscowością letniskową.
fot. Informacja Turystyczna Mrągowo
Drewniane chałupy stanowią dziedzictwo kulturowe Mazur i niestety coraz ich mniej w regionie. W Krutyniu zachowało się kilka wyjątkowych zabytków, które warto zobaczyć. Liczne, drewniane chaty pochodzą głównie z początku XX wieku.
Wyjątkowym zabytkiem jest cmentarz ewangelicki, największy w Mazurskim Parku Krajobrazowym.
fot. Informacja Turystyczna Mrągowo
Cmentarz został odnowiony na początku lat 90. XX w., dzięki staraniom Stowarzyszenia Mazurskiego, Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta i dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
W 1934 Krutyń odwiedził Melchior Wańkowicz, który wraz z córeczką spędzał na Mazurach wakacje uwiecznione w powieści „Na tropach Smętka”. W 1963 roku na wakacjach przebywał tu również noblista John Steinbeck.
Przez wieś przebiega Krutyński Szlak Rowerowy liczący prawie 69 km oraz pieszy Szlak im. Karola Małłka liczący 20 km. Warto przy okazji odwiedzić Izbę pamięci Karola Małłka znajdującą się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
Jeśli lubicie jazdę konno możecie skorzystać ze szlaków przebiegających przez wieś i jej okolicę. Najliczniejsze są jednak ścieżki przyrodnicze, dzięki którym poznacie niezwykłe miejsca Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jak pływające wysepki, tulące się do siebie drzewa, kamienie z krwawymi plamami.
Przez Krutyń przepływa rzeka Krutynia tworząca ponad 100-km szlak kajakowy uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Pływał nim m.in. papież Jan Paweł II oraz pisarz Melchior Wańkowicz.
Z kolei spływy pychówkami to opcja dla turystów chcących odpocząć i podziwiać mazurską przyrodę. Wystarczy wsiąść do łodzi, a flisak zwany na Mazurach sztakerem zajmie się resztą. Odpychając długim wiosłem, poprowadzi łódź przez Rezerwat Krutynia.
Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych. Stowarzyszenie Przewoźników Łodziami "Perkun" wykonuje spływy łodziami od kwietnia do listopada. Na życzenie zorganizują nocny spływ z lampionami, zakończony zabawą przy ognisku przy śpiewach mazurskiej kapeli.
Na podstawie: Informacja Turystyczna w Mrągowie
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!