Ten zabytkowy dziś obiekt być może nigdy by nie powstał gdyby nie wojna Prus z Francją i ogromna kontrybucja jaką przegrani Francuzi musieli zapłacić. Pieniądze napłynęły więc do Pisza a ówcześni rajcy miejscy postanowili je dobrze wykorzystać.
Nie jest tak, że przed budową obecnego budynku Pisz nie posiadał Ratusza. Źródła historyczne wskazują, że siedziba władz miejskich istniała już zapewne w XVII wieku.
Również na planie ukazującym Pisz w 1684 r. zaznaczono bryłę ratusza zamykającą południową pierzeję rynku.
Dowodem jest również najstarsze zdjęcie wykonane w Piszu. Przedstawia właśnie gmach starego piskiego Ratusza.
Dlaczego zdecydowano się na jego rozbiórkę? Tego do końca nie wiadomo. Pewne jest, że w 1898 r. zdecydowano o wyburzeniu ówczesnego budynku Ratusza.
Trzy lata później za francuskie pieniądze pochodzące z kontrybucji wojennej (po klęsce Francji w wojnie z Prusami w latach 1870 – 71 r.) wybudowano w tym samym miejscu nowy obiekt.
Ratusz w Piszu oddano do użytku w 1901 r. W ten sposób powstała na Mazurach piękna neogotycka budowla, której charakteru nadają ostrołukowe okna i gzymsy z cegły oraz widoczny od strony rynku zegar.
Ratusz zwieńcza sygnaturka z wiatrowskazem, na którym można odczytać datę zakończenia budowy – 1900 r.
Warto zwrócić uwagę na zewnętrzne drzwi, z pięknymi okuciami. Na skrzydłach widnieje herb Pisza - głowa św. Jana Chrzciciela.
W 2013 r. został przeprowadzony remont obiektu. W ratuszu mieściły się niegdyś władze miejskie. Aktualnie ma tu swoją siedzibę Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe i Urząd Stanu Cywilnego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!