Reszel – zabytkowa perła architektury i zbytków Warmii i Mazur. Warto odwiedzić to miasteczko aby poczuć atmosferę średniowiecznego grodu i pospacerować wąskimi uliczkami przy kamieniczkach obok krzyżackiego zamku i poznać miejscowe, ciekawe legendy.
Reszel był niegdyś miastem bardzo ważnym. Trzecim co do wielkości po Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Obecnie niewielkie miasteczko w powiecie kętrzyńskim.
Reszel powstał już w XIV wieku, a zamek i mury obronne wybudowali Krzyżacy w latach 1350-1401.
Miasto miało szczęście bo oszczędziła go wojenna pożoga roku 1945. Zabytków pozostało więc dużo. Oprócz zamku biskupów warmińskich należą do nich: średniowieczny układ zabudowy mieszkalnej (kamieniczki i wąskie uliczki), z klasycystycznym ratuszem. Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła z XIV wieku, obok którego znajduje się stara plebania - rezydencja archiprezbitera z XV w, kościół pw. św. Krzyża. Obecnie to cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, gotyckie mosty nad rzeką Sajną z XIV wieku, kolegium jezuickie, czy też fragmenty dawnych murów miejskich.
Po obejrzeniu tych wszystkich atrakcji warto wybrać się na spacer po pięknie położonym i utrzymanym, zabytkowym parku nad Sajną otaczającym reszelskie stare miasto.
Najważniejszy w Reszlu jest oczywiście zamek biskupów warmińskich, w którym działają galeria sztuki współczesnej i hotel. Są też gotycka fara św. św. Piotra i Pawła, barokowy kościół Świętego Krzyża oraz dawny klasztor Katarzynek. Pośrodku rynku stoi klasycystyczny ratusz, a dookoła jest wiele zabytkowych kamieniczek z końca XIX wieku. Można poczuć ducha średniowiecznego miasteczka. Mało już w Polsce mamy takich miejsc.
Stary Reszel od wschodu i południa otoczony jest głębokim jarem rzeczki Sajny. Brzegi zielonej doliny spinają dwa gotyckie mosty: Niski i Wysoki, zwany też Rybackim. Ten drugi należy do grupy najstarszych mostów w Polsce. Schody obok prowadzą do malowniczego deptaku wiodącego dnem jaru. W pobliżu znajduje się minizoo.
Nad miastem od północnej strony wznosi się wzgórze, które dawniej było miejscem publicznych egzekucji. To właśnie w Reszlu w sierpniu 1811 r. spalono na stosie oskarżoną o czary Barbarę Zdunk. Prawdopodobnie była to ostatnia w Europie taka egzekucja.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!