Żubr – majestatyczne zwierzę, które przed wiekami zamieszkiwało gęste, mazurskie lasy. Niestety w wyniku działalności człowieka, w tym głównie polowań i kłusownictwa stada żubrów zostały mocno przetrzebione. Praktycznie znikły z mazurskich lasów. Króla puszczy spotkać możemy teraz często w specjalnie prowadzonych zagrodach hodowlanych, gdzie ten wspaniały gatunek jest odtwarzany.
Żubry w Puszczy Boreckiej żyły w swym naturalnym środowisku aż do XVII wieku. Pogrom tych zwierząt w końcu XVII w. spowodował ich wyginięcie w Puszczy Boreckiej. Przed I wojną światową żubry żyły tylko w Puszczy Białowieskiej (żubr nizinny) oraz na Kaukazie (żubr kaukaski). W skutek kłusownictwa oraz działań wojenny wyginęły żubry białowieskie. Ok. 1925 roku wyginął również żubr kaukaski.
Po II wojnie światowej rozpoczęto realizację programu, którego celem było uratowanie tego gatunku. Wyszukiwano żubry z białowieskim rodowodem, które w różnych okolicznościach trafiały do parków przyrody, czy ogrodów zoologicznych.
Dzięki takim działaniom w roku 1969 udało się ponownie sprowadzić żubry w macierzyste środowisko w Nadleśnictwie Borki, bowiem Puszcza Borecka zaliczana jest do tzw. lasu pierwotnego. Jest pozostałością ogromnej przed wiekami Puszczy Galindzkiej.
Puszcza Borecka to ostoja dla wolno żyjących w naszym kraju żubrów. Te wspaniałe zwierzęta można również obejrzeć w pokazowej zagrodzie w miejscowości Wolisko. Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy.
Od maja do września chętni mogą pojawić się w Wolisku, gdzie za opłatą możliwe jest podziwianie części stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia. Na specjalnie zbudowanej platformie turyści mogą z bliska przyjrzeć się żubrom nie niepokojąc zwierząt.
Dotrzeć do zagrody pokazowej, znajdującej się obok leśniczówki, można przez Wolisko. Tam prowadzi znakowany szlak rowerowy. Trasa dostępna jest także dla samochodów, rowerów i autobusów.
Trasę do Woliska warto połączyć z odwiedzeniem ruin wysadzonego mostu nad rzeką Sapina koło Kruklanek i pozostałościami kwatery III Rzeszy H. Himmlera w lesie koło Pozezdrza.
Daje to atrakcyjną trasę turystyczną, którą odbyć też można z przewodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do proponowanych miejsc, a także przybliży ich historię i teraźniejszość.
Są to największe europejskie ssaki, których ciężar może przekroczyć 1 tonę. Dorosły samiec żubra waży od 440 do 920 kg. Samica od 320 do 640 kg. Żyją ok. 45 la. Żubry mają dobry wzrok i węch. W okresie letnim tworzą grupy składające się z krów powyżej 4 roku życia i młodzieży. Przewodniczką stada jest zazwyczaj krowa z cielakiem. Byki natomiast przeważnie większą część roku bytują samotnie.
Na początku żubry żyły tylko w zagrodach – po przedostaniu się przez ogrodzenie od wielu lat chodzą swobodnie po lesie. Niekiedy żubry w poszukiwaniu pożywienia wychodzą na pola i atakują miejscowe bydło, dlatego też co jakiś czas organizowany jest odstrzał słabszych okazów. Takim polowaniem zainteresowani są myśliwi z całej Europy.
Nadleśnictwo Borki, które opiekuje się stadem żubrów, sprzedaje co jakiś czas możliwość odstrzału eliminacyjnego. Koszt to tysiąc euro. Z takiej opcji skorzystał w 2004 r. król Hiszpanii Juan Carlos. Środki pozyskane z takiego polowania przeznaczane są na utrzymanie obecnej hodowli żubrów.
Zagroda Pokazowa Żubrów czynna jest od 1 maja do 30 października w godzinach 9:00-11:00 i 16:00-18:00.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Fajnie że król Hiszpani do nas zajechał :)