ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Umowa podpisana. Śluza Karwik na Mazurach zostanie wyremontowana

Utrudnienia na szlakach WJMBieżąceInwestycje22 września 2022, 19:19Komentarzy: 1
Umowa podpisana. Śluza Karwik na Mazurach zostanie wyremontowana
 fot. mazury24.eu

Wody Polskie podpisały w czwartek umowę na remont śluzy Karwik na Mazurach. Remont potrwa rok, jego koszt to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne.

Remont śluzy Karwik wykona firma Hydrobud Kielczyk. Koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Prace potrwają do 22 września 2023 roku.

Remont śluzy Karwik obejmie modernizację tzw. głowy górnej śluzy (ściany, dno, korona, kanały obiegowe), tzw. głowy dolnej oraz komory śluzy (skarpy, dno).

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w ramach prac wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.

- Przy śluzie stanął także nowe sygnalizatory i świetlne tablice informacyjne. Odremontowana zostanie także sterówka śluzy – informuje rzeczniczka Wód Polskich.

Podczas prac wyremontowany zostanie znajdujący się w pobliżu jaz. Powstanie nad nim kładka umożliwiająca przejście na oba brzegi śluzy w czasie zrzutu wód przez komorę śluzy przy otwartych wrotach. Zamknięcia jazu zostaną zabezpieczone antykorozyjne, odremontowana zostanie przepławka dla ryb, a skarpy stanowiska dolnego jazu zostaną ubezpieczone.

Śluza i jaz w Karwiku zlokalizowane są na Kanale Jeglińskim, ok. 600 m przed wylotem tego kanału na jezioro Seksty.

- W związku z rozpoczęciem prac remontowych, śluza Karwik zostanie zamknięta w pierwszej połowie października i przez cały przyszły sezon nawigacyjny pozostanie nieczynna. Szczegółowe informacje na ten temat publikowane będą na bieżąco na stronie bialystok.wody.gov.pl w zakładce Komunikaty nawigacyjne - poinformowała Giełażyn - Sasimowicz.

Stopień wodny w Karwiku wraz z jazem stanowią główne budowle piętrzące decydujące o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Umożliwiają one zrzut roztopowych wód wiosennych poprzez rzekę Pisę w kierunku rzeki Narew, przez co stabilizują stosunki wodne w regionie i zapobiegają lokalnym podtopieniom na terenie oddziaływania Wielkich Jezior Mazurskich.

Źródło PAP

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 2
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts