„Droga Ekspresowa Via Baltica – szansą rozwoju północno – wschodniej Polski z perspektywy samorządów i inwestorów” - pod takim tytułem w Ełku odbyła się 28 listopada 2022 r. konferencja, która zgromadziła samorządowców, inwestorów oraz przedstawicieli instytucji dostrzegających szanse rozwoju w coraz bliższej już perspektywie zakończenia najważniejszej w naszych regionie inwestycji drogowej.
We wrześniu 2022 roku GDDKiA oddała do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 (Via Baltica) Szczuczyn - Ełk Południe. Na początku 2022 roku oddano do użytku odcinek Wysokie - Raczki, a w przyszłym roku zakończy się budowa odcinka S61 Ełk Południe - Wysokie.
- Ełcki samorząd od 2007 roku zabiegał o tę inwestycję wspólnie z parlamentarzystami oraz innymi samorządami z subregionu EGO (Ełk, Gołdap, Olecko) i województwa podlaskiego. Chodziło wówczas o ustalenie przebiegu trasy ekspresowej Via Baltica z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki. I udało się. Już teraz z otwartych etapów inwestycji skorzystają przedsiębiorcy, inwestorzy, a także mieszkańcy i turyści – informuje Urząd Miejski w Ełku.
Z inicjatywy Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Prezydenta Miasta Ełku w Ełckim Centrum Kultury odbyła się dziś konferencja pt. Polska Strefa Inwestycji „Droga Ekspresowa Via Baltica – szansą rozwoju północno – wschodniej Polski z perspektywy samorządów i inwestorów”.
Uczestników przywitał Wojciech Kierwajtys - wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Następnie Paweł Czemiel - zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie przedstawił stan prac nad zakończeniem drogi ekspresowej Via Baltica.
W kolejnej części konferencji odbył się panel samorządowców oraz inwestorów, którzy dyskutowali na temat szans rozwojowych związanych z drogą ekspresową. Panel poprowadził prezydent Ełku. W dyskusji wziął udział m.in. burmistrz Szczuczyna (gdzie droga już istnieje i są dwa węzły), który wyliczał korzyści: zmienia się rolnictwo, łączna wartość inwestycji na terenie gminy Szczuczyn przekroczyła 800 mln zł, utworzonych zostało 1000 miejsc pracy.
Swoją szansę wykorzystał także Ełk, przedsiębiorcy, zainteresowani kolejnymi inwestycjami i rozwojem swoich biznesów, zwracają uwagę na korzyści z lokalizacji firm niedaleko Parku Naukowo - Technologicznego w okolicach obwodnicy oraz drogi Via Baltica.
- Już w tej chwili widzimy, że od momentu, kiedy rozpoczęły się prace budowlane, większym zainteresowaniem cieszyły się grunty położone wzdłuż trasy Via Baltica, wzrosły ich ceny. Co więcej, mamy inwestorów, którzy zainwestowali w Ełku, w pobliżu Via Baltica. Takim doskonałym przykładem jest stocznia łodzi motorowych - zauważył prezydent Tomasz Andrukiewicz.
Wojciech Rydel - ekspert w Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu potwierdził, jak dostępność komunikacyjna wpływa na decyzje inwestorów. Natomiast Wojciech Kierwajtys Wiceprezes SSSE S.A zaprezentował dotychczasowe efekty Polskiej Strefy Inwestycji w obszarze zarządzanym przez SSSE S.A.
Większość przedsiębiorców działających na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest uzależniona od szybkiego i sprawnego przewozu towarów i surowców, więc dostępność komunikacyjna - drogowa i kolejowa - jest dla nich „tlenem” niezbędnym do funkcjonowania.
To, co w ostatnich latach udało się osiągnąć w sprawie drogi S61, to także efekt współpracy i wsparcia m.in. posła Wojciecha Kossakowskiego oraz posła Lecha Kołakowskiego.
Na podstawie informacji UM Ełk
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.