Mieszkania wspomagane w Giżycku mają powstać w budynku mieszkalnym, budowanym przez miasto. Inwestycja budowy mieszkań komunalnych, na którą miasto pozyskało 1 mln zł dofinansowania zewnętrznego (cała wartość inwestycji budowy i zagospodarowania terenu wokół to 4,5 mln zł), zlokalizowana będzie przy ul. Sikorskiego, teren został już przekazany pod budowę.
„Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną zazwyczaj mieszkają z rodzicami, u rodzeństwa lub rzadziej u dalszej rodziny. Jeżeli z różnych powodów losowych nie znajdą tam miejsca, trafiają do domów opieki społecznej, gdzie obok osób z głęboką niepełnosprawnością ze sprzężeniami, wymagających całodobowej opieki, mieszkają osoby, które mogłyby funkcjonować samodzielnie przy niewielkim wsparciu” mówi – Marita Przedpełska-Winiarczyk wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Giżycku.
Mieszkania wspomagane są odpowiedzią na wytyczne Unii Europejskiej, wskazujące na konieczność przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej (deinstytucjonalizacja). Posiadanie własnego kąta – mieszkania, domu, czy pokoju wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i poprawia jakość życia. Mieszkania wspomagane to forma usługi społecznej świadczonej w środowisku lokalnym przygotowująca ich mieszkańców, przy wsparciu specjalistów, do prowadzenia w miarę możliwości samodzielnego życia. Grupą, do której m.in. skierowany jest projekt mieszkalnictwa wspomaganego, są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Coraz częściej można znaleźć informację o powstaniu na terenie Polski kolejnego domu dla osób z niepełnosprawnościami. Realizatorami inwestycji najczęściej są rodzice zrzeszeni w różnego typu organizacjach pozarządowych. Rzadziej powstają mieszkania wspomagane w budynkach wielorodzinnych, w których zamieszkać może każdy.
Samorządy, które dostrzegają problem i konieczność włączania społecznego, przekazują mieszkania organizacjom pozarządowym, działającym na rzecz osób wykluczonych tj. niepełnosprawnych, samotnych matek, osób, które wyszły z uzależnienia. Przekazanie odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi regułami prawa.
„Osoba, która kwalifikuje się do mieszkalnictwa wspomaganego musi być do tego przygotowana. Jeżeli jest to osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną, która do tej pory mieszkała w rodzinnym domu pod czujnym okiem rodziców lub rodzeństwa, to przygotowanie jej do samodzielnego mieszkania jest procesem. Do nowej sytuacji musi być gotowa także jej rodzina” – podkreśla Marita Przedpełska-Winiarczyk.
Mieszkanie wspomagane może być też dużym mieszkaniem, w którym każdy mieszkaniec ma swój pokój, jest odpowiednia liczba łazienek i także część wspólna w postaci kuchni, jadalni, pokoju wypoczynkowego oraz pomieszczeń gospodarczych. Tak będzie wyglądało mieszkanie w Giżycku.
Mieszkańcy, przy wsparciu najczęściej asystenta osoby niepełnosprawnej, uczą się samodzielności, chodzą do pracy lub na inne zajęcia aktywizujące ich zawodowo, robią zakupy, sprzątają, uczestniczą w życiu lokalnym, mają pełne prawa, jak każda osoba dorosła. Budowa mieszkań wspomaganych pozwala, aby usługi społeczne mogły być realizowane w środowisku lokalnym.
I taki plan ma Giżycko. Mieszkania wspomagane w Giżycku mają powstać w budynku mieszkalnym, budowanym przez miasto. Inwestycja budowy mieszkań komunalnych w tym mieszkań wspomaganych, na którą miasto pozyskało 1 mln zł dofinansowania zewnętrznego (cała wartość inwestycji budowy i zagospodarowania terenu wokół to 4,5 mln zł), zlokalizowana będzie przy ul. Sikorskiego, teren został już przekazany pod budowę.
Jak mówi burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz:
„Rozwiązujemy duży problem społeczny, który będzie narastał i zalążek systemu mieszkalnictwa wspomaganego powinniśmy w Giżycku tworzyć”. Będzie to w naszym regionie i województwie pierwsze tego typu przedsięwzięcie podjęte przez samorząd, w odpowiedzi na potrzeby osób niepełnosprawnych, które poza opieką, potrzebują samodzielności i chcą się samorealizować.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!