ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wieża Ciśnień w Giżycku ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów

Bieżące6 kwietnia 2022, 9:14
Wieża Ciśnień w Giżycku ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów
 fot. mazury24.eu

Zabytkowa Wieża Ciśnień w Giżycku zostanie ponownie otwarta. Historyczny obiekt będzie można zwiedzać już od 22 kwietnia br. Budynek to nie tylko ciekawy zabytek architektoniczny, ale również fantastyczny punkt widokowy i kawiarnia na samej górze.

Na ostatniej kondygnacji mieści się nowoczesny taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta oraz otaczających je lasów i jezior.

Poniżej znajduje się przytulna kawiarnia, gdzie przy blasku świec i muzyce delektować możemy się świeżo parzoną kawą i kawałkiem pysznego ciasta.

Pokonując kolejne stopnie zwiedzamy muzeum poznając lokalną historię – w wieży znajduje się ekspozycja dokumentów, zdjęć oraz drobnych przedmiotów obrazujących codzienne życie niegdysiejszych mieszkańców Giżycka i okolic.

Na najwyższą kondygnację Wieży Ciśnień (162 m n.p.m.) prowadzi 129 stopni, można na nią również dotrzeć korzystając z wygodnej, nowoczesnej windy. W przyszłości planowane jest umieszczenie na obiekcie elementów tworzących ścianę wspinaczkową.

Odwiedzający mogą również skorzystać z mieszczącego się na parterze sklepiku z pamiątkami. Można w nim kupić między innymi certyfikat zdobycia Wieży Ciśnień, piękne kartki pocztowe oraz inne upominki.

Wieża Ciśnień w Giżycku wybudowana została w 1900 r. w stylu neogotyckim. Budowla powstała w całości z czerwonej cegły. W charakterystycznej kopule znajdował się zbiornik wodny stanowiący urządzenie wyrównawcze. Mieścił w sobie ok. 200 m³ wody. Wykonano go według projektu inżyniera Otto Intze z cynkowanej blachy.

Giżycka wieża zaopatrywała mieszkańców miasta w bieżącą wodę do roku 1996, kiedy to zmodernizowana została sieć wodociągów miejskich, a samą wieżę kupił Henryk Górny.

Nowy właściciel podjął się renowacji, nadając wieży nowe oblicze - szczyt kopuły powiększony został o nowoczesny taras widokowy harmonizujący z charakterystyczną architekturą budynku.

W jej wnętrzu powstały: lokalne „mini- muzeum”, gdzie podziwiać można dokumenty, zdjęcia oraz drobne przedmioty obrazujące codzienne życie okolicznych mieszkańców na przestrzeni minionych lat oraz nastrojowa kawiarnia.

Nad wejściem do budynku znajdują się charakterystyczne herby: Mazurski i Miasta zapraszając do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts