W Stańczykach i Pobłędziu oficjalnie oddano do użytku dwie 20-metrowe wieże widokowe dla turystów - poinformowała we wtorek dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.
Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski powiedział, że obie konstrukcje składają się z metalowego szkieletu okrytego z zewnątrz elementami drewna klejonego.
Przy każdej z wież powstały miejsca parkingowe, chodniki i tzw. mała architektura. Przedsięwzięcie kosztowało około 3,5 mln zł.
Wstęp na obie wieże jest bezpłatny, a z tarasów znajdujących się na wysokości 15 m nad ziemią rozpościerają się widoki na piękne, polodowcowe krajobrazy.
Z wieży w Pobłędziu w gminie Dubeninki widać tamtejsze jezioro i panoramę Puszczy Rominckiej. Z kolei z wieży w Stańczykach można zobaczyć dwa wytopiskowe jeziora Tobellus, przełom doliny Błędzianki oraz słynne zabytkowe mosty kolejowe z początków XX wieku, uważane za największą atrakcją turystyczną Puszczy Rominckiej.
Mosty zaprojektowane przez włoskich architektów przypominają wyglądem rzymskie akwedukty i są najwyższymi (36,5 m) tego typu obiektami w Polsce.
Budowa wież widokowych to kolejna inwestycja z zakresu infrastruktury turystycznej zrealizowana w ostatnim czasie przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. W ubiegłym roku zagospodarowano plaże nad jeziorami Czarnym, Tobellus i Pobłędzie. W tym roku przy siedzibie Parku w Żytkiejmach zostanie otwarty ogród dydaktyczny, a w następnym roku będą zmodernizowane niektóre ścieżki edukacyjne i powstanie nowy szlak turystyczny.
Wszystkie te działania dofinansowane są z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Projekt ma na celu budowę infrastruktury porządkującej ruch turystyczny i służącej turystyce aktywnej, m.in. przez zagospodarowanie brzegów jezior i wyeksponowanie miejsc widokowych, a także promocję wartości przyrodniczych i krajobrazowych regionu.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.
źródło: Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!