ReklamaA1 - port 69

Wkrótce zwiedzanie zamku w Szczytnie w całkiem nowym wymiarze

BieżąceHistoria11 lutego 2023, 11:28
Wkrótce zwiedzanie zamku w Szczytnie w całkiem nowym wymiarze
 fot. UM Szczytno.

Obozowisko rycerskie, wirtualne zwiedzanie dawnego zamku, ekspozycje wystaw, ułatwienia dla osób słabowidzących i niewidzących. Takie nowe atrakcje szykuje już miasto Szczytno na Mazurach.

Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski podpisał umowy na realizację zamówienia w ramach projektu pn. „Zamek Krzyżacki w Szczytnie – centrum nowoczesnej kultury turystyczno – kulturalnej” o łącznej wartości 695 697,23 zł.

Zamówienie podzielone będzie na cztery części, dzięki którym Zamek wzbogaci się o: aplikację AR ukazującą wirtualną rekonstrukcję najważniejszych pomieszczeń w dawnym Zamku tj. pomieszczenie gospodarcze, kuchnia, spichlerz, refektarz, dziedziniec zamkowy; odlew makiety Zamku wyposażony w opis w alfabecie Braille'a, co umożliwi osobom słabowidzącym i niewidzącym zobrazowanie dawnego zamku; obozowisko rycerskie; wyposażenie na potrzeby stałej wystawy.

Projekt zrealizowany zostanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020. Dofinansowanie wynosi 563 094,00 zł.

- Celem projektu jest nadanie zamkowi nowoczesnych funkcji o charakterze kulturalnym, oświatowym i turystycznym, co z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie liczby turystów oraz spowoduje wzrost atrakcyjności obiektu – informuje Urząd Miejski w Szczytnie.

Przypomnijmy, że projekt „Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” został ukończony w czerwcu 2021 roku. Zrealizowany został w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja obejmowała m.in. takie prace jak: konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku; budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem; budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych); wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej; budowę kładki pieszej; wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego); wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni); przeprowadzenie badań archeologicznych.

Zamek nad jeziorem Domowym Dużym wybudowano w latach 1370–1380. Pełnił różne funkcje – obronną, siedziby starosty książęcego czy rezydencji myśliwskiej. Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony.

W latach 1729–1792 systematycznie rozbierano kolejne jego części: wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie.

Po przeniesieniu siedziby muzeum do budynku Ratusza, pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć.

W latach 60. XX wieku rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990–1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina