Jak informuje Port Ekomarina w Giżycku, zgodnie z przedstawioną opinią prawną, usługa wodowania jednostek jest niedostępna aż do odwołania.
„Rada Ministrów w rozporządzeniu z 31 marca 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w § 8 ust. 1 lit. d ustanowiła czasowe (od 31 marca 2020 do odwołania) ograniczenie w zakresie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności:
d) związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness.
W rozporządzeniu RADY MINISTRÓW z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) dział 93 „DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA, ROZRYWKOWA I REKREACYJNA” obejmuje działalność w zakresie rekreacji, rozrywki i sportu, z wyłączeniem działalności muzeów, ochrony miejsc historycznych, działalności ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz rezerwatów przyrody, działalności w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.
W dziale tym usytuowana jest podklasa 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkową i rekreacyjną – transport rekreacyjny, np. działalność przystani jachtowych Systematyka PKD jednoznacznie wskazuje, że działalność przystani jachtowych, a taką działalność prowadzi Port Ekomarina, została czasowo ograniczona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r.
Przez prowadzenie działalności przystani jachtowych należy rozumieć wszelkie czynności wykonywane przez jednostkę, w tym wodowanie jachtów.”
Dariusz Klimaszewski
Kierownik Portu Ekomarina Giżycko / zastępca dyrektora MOSiR w Giżycku
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Punkt I określa działalności sportowo rekreacyjne, a II wyraźnie stwierdza: "MOSiR może również prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług; komunalnych, wynajmu sprzętu, transportowych..." Nie jest to działalność ujęta w PKD 93.29.z
Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Prezentowany upór w tej kwestii jest rażącym naruszeniem prawa i statutu.
W mojej opinii Pan Dariusz się myli. Chyba, że jego wypowiedź była spisana przed wejściem w dniu wczorajszym (2.05) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 792). Proszę zwrócić uwagę na zapisy par. 8 ust 1 pkt. 2 lit. b:
"§ 8. 1. Ograniczenia, o których mowa w § 7 ust. 1:
2) pkt 1 lit. j, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia działalności, z wyłączeniem:
b) działalności sportowej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjnej
w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część
obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzonej:
– przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji..."