15 sierpnia 1920 r. rozegrała się tzw. Bitwa Warszawska, która spowodowała, że wojska polskie przeszły do wielkiej ofensywy w wojnie z sowiecką Rosją. Odepchnęły atakującą Armię Czerwoną spod stolicy i wyparły z granic kraju. Ten wielki sukces polskich wojsk już niestety nie wpłynął na przynależność dawnych Mazur do Polski.
Kiedy kończyła się I wojna światowa i odradzała Polska, wielu polskich polityków nie ukrywało chęci włączenia Prus Wschodnich – obecnych Mazur w granice Rzeczpospolitej.
Jednak zwycięska koalicja zdecydowała, że o przyszłości tych ziem ma rozstrzygnąć plebiscyt wśród Mazurów. Problem w tym, że jego data przypadła na czas wojny odrodzonej Polski z Rosją Sowiecką.
Decyzja o rozstrzygnięciu sporu terytorialnego na drodze głosowania zapadła na konferencji pokojowej po I wojnie światowej. Takie rozwiązanie przewidywał traktat wersalski, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. Termin plebiscytu został wyznaczony na 11 lipca i nie zmieniono go mimo zabiegów strony polskiej, która w tym czasie toczyła ciężkie walki z Armią Czerwoną.
Kiedy więc nasz kraj uwikłany był w wojnę z Rosją, w takich warunkach 11 lipca 1920 roku na Powiślu, Warmii i Mazurach odbył się plebiscyt, decydujący o przyłączeniu tych ziem do Polski lub Niemiec.
Niemcy od początku mieli dużą przewagę na terenach objętych plebiscytem. Kontrolowali policję i władzę administracyjną, dzięki czemu mogli nie tylko skuteczniej prowadzić agitację, ale także utrudniać działania Polaków. Na ich korzyść działał też fakt, że miejscowa ludność w większości związana była z kościołem protestanckim. Pastorzy, głównie Niemcy, przyczynili się do upowszechnienia wizerunku Polski jako kraju wojującego katolicyzmu.
Sytuacji Warszawy nie polepszała także trwająca wojna z bolszewicką Rosją. Niemcy przedstawiali Polskę jako „kraj sezonowy”, który może za chwilę znów stracić niepodległość. Dodatkowo lato 1920 roku było okresem największych niepowodzeń Polaków na froncie wschodnim.
W plebiscycie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem spornych terenów do Niemiec. Po stronie polskiej opowiedziało się zaledwie 16 tysięcy osób, czyli 3,3% głosujących. W efekcie przy podziale, który przeprowadzono 27 sierpnia, Polsce przyznano tylko 3 wsi mazurskie, 5 wsi na Powiślu i koryto Wisły.
Te czynniki oraz tocząca się wojna z Rosją spowodowały, że Mazurzy – obawiając się klęski Polski, decydowali, że wolą pozostać w granicach Niemiec. Tego wyboru już niestety nie mogła zmienić wielka, zwycięska ofensywa wojsk polskich, która rozpoczęła się 15 sierpnia 1920 r. pod Warszawą.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.