Wiele rodzin spędza ferie zimowe za granicą. Sporo z nich jako środek transportu wybiera samochód. Z uwagi na brak obowiązku opon zimowych w Polsce, część samochodów wyjeżdżających za granicę w okresie ferii, może poruszać się na ogumieniu letnim. Przepisy dotyczące zmiany opon w innych krajach nie zawsze są jednak tak liberalne jak w Polsce. W efekcie poruszanie się na oponach letnich w okresie zimowym wiąże się tam z mandatem. Dlatego warto wiedzieć, gdzie opony zimowe są obowiązkowe, aby zagraniczny wyjazd na ferie był czasem relaksu, a nie stał się powodem do zmartwień i źródłem problemów.
Zdecydowanie najrozsądniej jest przed sezonem zimowym zmienić opony letnie na zimowe. Dzięki temu nie trzeba martwić się, czy otrzymamy za granicą mandat za ogumienie niedostosowane do sezonu. Alternatywą są oczywiście modele całoroczne. Niezależnie od tego, czy wybieramy modele sezonowe, czy całoroczne, na www.sklepopon.com można zakupić nowy komplet ogumienia w korzystnej cenie. Opony zimowe będą gwarancją tego, że poruszamy się zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi zmiany ogumienia. Zapewnią również w mroźnych i śnieżnych warunkach bezpieczeństwo, którego nie dadzą nam opony letnie.
W Niemczech obowiązek opon zimowych jest uzależniony od warunków panujących na drogach. Niemieckie przepisy nie określają w jakich miesiącach należy poruszać się na oponach zimowych. Są one obowiązkowe na wszystkich kołach, gdy drogi są pokryte śniegiem, czarnym lodem, błotem pośniegowym, a także gdy występuje gołoledź lub śliski mróz. Bieżnik ogumienia nie może być niższy niż 1,6 mm.
Do 30 września 2024 roku opony całoroczne bez alpejskiego symbolu 3PMSF, które wyprodukowano przed końcem 2017 roku, będą spełniały niemieckie przepisy o zmianie opon. Wystarczy, że na ich ścianie bocznej znajduje się symbol M+S (Mud and Snow). Ogumienie wytworzone po zakończeniu 2017 roku, a po 30 września 2024 roku wszystkie opony, muszą być oznaczone symbolem alpejskim, aby poruszać się po Niemczech, gdy na drogach panują warunki zimowe.
Opony zimowe są w Austrii obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. W przypadku modeli całorocznych dopuszczalne są opony bez oznaczenia 3PMSF – wystarczy oznaczenie M+S. Samochody o masie do 3,5 tony muszą mieć je zamontowane na wszystkich kołach. W cięższych pojazdach wystarczy założyć je na co najmniej jedną oś napędową. Minimalna wysokość bieżnika opon zimowych wynosi w Austrii 4 mm. To istotne, gdyż mandaty za złe ogumienie mogą być tam bardzo wysokie. Wybierając się do Austrii, warto wyposażyć się w łańcuchy na koła, które są obowiązkowe na niektórych odcinkach dróg – szczególnie w górach.
W Czechach opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeżeli na jezdni znajduje się warstwa zwartego śniegu, lodu, lub szadź. Ponadto zimówki będą konieczne, gdy warunki pogodowe zwiastują, że wymienione czynniki mogą pojawić się na drodze. Dopuszczalne są opony, które mają wyłącznie oznaczenie M+S. Bieżnik musi dysponować wysokością minimum 4 mm.
Na Słowacji należy poruszać się na oponach zimowych lub całorocznych (dopuszczalne są modele dysponujące wyłącznie z symbolem M+S) w okresie od 15 listopada do 31 marca. Będą one niezbędne również poza tym okresem, jeżeli jezdnię przykrywa śnieg lub lód. Minimalna wysokość bieżnika opon zimowych wynosi na Słowacji 3 mm.
Francja jest krajem, w którym opony zimowe są wymagane od 1 listopada do 31 marca, ale przede wszystkim w miejscowościach górskich. Obowiązek jazdy na zimówkach dotyczy 34 departamentów kraju. O tym, że na danym odcinku konieczne są zimówki informują, odpowiednie znaki drogowe. Można na nie trafić przede wszystkim w Alpach, na Korsyce, w Pirenejach, w Masywie Centralnym, Masywie Jury oraz Masywie Wogezy. Bieżnik opon zimowych musi we Francji dysponować wysokością minimum 3,5 mm.
Zimówki są niezbędne w Bośni i Hercegowinie pomiędzy 15 listopada a 15 kwietnia. Ich bieżnik nie może być niższy niż 4 mm. Dopuszczalne jest wyłącznie ogumienie zimowe lub całoroczne oznaczone symbolami 3PMSF i M+S. Należy pamiętać, że łańcuchy śniegowe są w Bośni i Hercegowinie obowiązkowym wyposażeniem pojazdu – minimum jedna para na oś napędową.
W Serbii konieczność jazdy na zimówkach obowiązuje między 1 listopada a 1 kwietnia. Poruszając się w górach, należy zaopatrzyć się również w łańcuchy. Bieżnik ogumienia nie może być niższy niż 4 mm.
Opony zimowe obowiązują w Czarnogórze od listopada do kwietnia na wybranych trasach, określonych przez czarnogórską policję. Ich bieżnik musi dysponować wysokością co najmniej 4,4 mm. Obowiązkowym wyposażeniem w tym kraju są łańcuchy śniegowe – minimum jedna para na oś napędową. Jazda na łańcuchach jest konieczna na drogach oznaczonych odpowiednim znakiem.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.