Zaćma uznawana jest za najczęstszą przyczynę utraty wzroku wśród starszych osób, choć zdarza się, że zmagają się z nią także młodzi ludzie. Na szczęście choroba ta nie musi skończyć się całkowitym zaniewidzeniem. Dowiedz się, czym jest zaćma, jakie są jej rodzaje i jak można się jej pozbyć.
Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba polegająca na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. Najczęstszym jej typem jest tzw. zaćma starcza występująca zwykle u osób po 60. roku życia. Soczewka może nabierać żółtawego czy nawet brunatnego odcienia, przez co znacznie zaburza pracę wzroku. Pacjenci często porównują efekt widzenia do patrzenia przez brudną szybę. Zaćma pogłębia się z upływem czasu, dlatego kluczowa jest szybka diagnostyka i podjęcie leczenia. Ludzie dotknięci kataraktą zwykle skarżą się na:
Pacjenci z zaćmą mogą również odnosić wrażenie pogłębiania się istniejącej już wady wzroku, zgłaszać problemy z poruszaniem, a także mieć trudność z doborem właściwych soczewek korekcyjnych, dlatego niektórym osobom zalecana jest operacja zaćmy.
Wyróżnia się kilka rodzajów zaćmy i nie każdy z nich dotyczy seniorów. Do podstawowych typów katarakty zalicza się:
Warianty zaćmy można podzielić również ze względu na miejsce jej występowania. Najczęściej wymienia się:
Zaćma, szczególnie starcza, dość często długo nie daje żadnych objawów. A nawet, gdy już się pojawią, nie są specyficzne. Dlatego jej wykrycie najczęściej następuje w wyniku rutynowego badania kontrolnego wzroku. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, między innymi pod kątem występowania tej choroby wśród krewnych. Konieczne jest także badanie za pomocą wziernika okulistycznego i lampy szczelinowej, a niekiedy również z wykorzystaniem ultrasonografu. Po skontrolowaniu stanu gałki ocznej, szczególnie jej soczewki oraz dna oka, lekarz może postawić diagnozę.
Możliwości leczenia farmakologicznego ograniczają się jedynie do spowolnienia choroby. W takiej sytuacji okulista może zalecić stosowanie kropli do oczu. Jeśli jednak celem jest całkowite usunięcie problemu, konieczna będzie operacja zaćmy. Sam zabieg nie jest skomplikowany, a przy tym jest bezbolesny i bezpieczny dla Pacjenta. Zmętniała soczewka rozbijana jest za pomocą ultradźwięków, a na jej miejsce wprowadza się nową. Ważną informacją dla Pacjentów jest również fakt, że możliwe jest wyleczenia właściwie każdego typu zaćmy. Proces trwa ok. pół godziny i nie wymaga pozostania w klinice. Pacjent może od razu wrócić do domu, musi jedynie przestrzegać zaleceń lekarza, w tym stosować specjalne krople, a także nie podnosić cięższych przedmiotów oraz unikać schylania się przez okres około 2 miesięcy. Nie zaleca się też nakładania kosmetyków na okolice oczu.
Nie istnieje zbyt wielu przeciwwskazań do zabiegu. Zwykle jest to:
Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!