ReklamaA1 - port 69

Z dziećmi na Mazury. 9 miejsc na Mazurach, gdzie dzieci nie będą się nudzić

Bieżące17 sierpnia 2021, 13:10Komentarzy: 2
Z dziećmi na Mazury. 9 miejsc na Mazurach, gdzie dzieci nie będą się nudzić

Mazury z dziećmi? Oczywiście, że tak. Rejs jachtem, kontakt z przyrodą, kąpiele w wodach jezior, zwiedzanie wspaniałych mazurskich miasteczek i…no właśnie. Dzieci chcą czegoś więcej niż tylko kontaktu z przyrodą, kąpieli, zabaw na plaży.

Dlatego prezentujemy 9 miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić z dziećmi, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić im pobyt w tym regionie.

Wilcze Lotnisko na Mazurach

Propozycja dla nastolatków, którzy przy okazji interesują się historią. Chociaż pewnie na każdym dziecku wrażenie zrobią samoloty myśliwskie i inny sprzęt wojskowy.

Od sezonu 2021, na wszystkich miłośników militariów i lotnictwa na Mazurach czeka wspaniała atrakcja. Wilcze Lotnisko (wcześniej filia Muzeum Dywizjonu 303) zlokalizowano przy drodze Kętrzyn - Gierłoż i jest to znakomite uzupełnienie dla wszystkich odwiedzających Wilczy Szaniec.

Na terenie Wilczego Lotniska można zobaczyć bardzo intersującą wystawę w ramach, której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303. Jak wskazują twórcy tego muzeum, znajdziemy tu również samolot Hawker Hurricane pochodzący z planu filmowego “Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa”.

Wystawa należy do największych w Polsce ekspozycji dotyczących Luftwaffe oraz innych niemieckich formacji wojskowych.

Muzeum podzielone jest na dwa działy – dział lotnictwa aliantów oraz dział lotnictwa niemieckiego. W części alianckiej największy nacisk jest na eksponaty związane z Dywizjonem 303. Można zobaczyć mundury oraz kombinezony sił powietrznych. Wśród nich jeden z manekinów jest przebrany w strój lotnika wraz z oryginalnym spadochronem zachowanym od 1940 roku.


Boyen Water Park

Park Wodny Boyen to wyjątkowe miejsce w samym sercu Mazur, znajdujący się na jeziorze Popówka Mała w Giżycku przy Twierdzy Boyen. Water Park to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną.

Gwarantowane sportowe doznania dla pasjonatów ruchu, zabawę dla najmłodszych oraz relaks na łonie przyrody. Główną atrakcją obiektu jest wodny tor przeszkód o powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych oraz dwa wyciągi do wakeboard'u w systemie dwusłupowym o długościach 220 i 180 metrów, na których odnajdą się zarówno początkujący i profesjonaliści. Na plaży zlokalizowany jest bar oraz strefa relaksu. Cały teren jest osłonięty pięknym lasem.


Rejs po mazurskich jeziorach Perłą Mazur

A może rejs po mazurskich jeziorach pirackim statkiem? Które dziecko nie chciałoby takiej atrakcji? To jest możliwe na Mazurach.

Perła Mazur to nowy statek pasażerki na Mazurach stylizowany na klimat piracki. Ma bocianie gniazdo i odpowiednią banderę, jest pozostałość po piracie (szkielet uwielbia pozować do zdjęć), a z głośników dochodzi odpowiednia muzyka przeplatana lektorem, tłumaczącym położenie i historię regionu.

Ten piąty pod względem wielkości statek pasażerki na Mazurach ma rozmiary 34,50 długości, 5,50 szerokości oraz 8,50 wysokości (z masztem). Na trzech pokładach może pomieścić 214 osób, z czego na górnym 48, środkowym 115 i dolnym ponad 50 osób.

Statek przy prędkości ok. 15 km/h pokonuje dystans 12 km, od promenady w Mikołajkach do jeziora Śniardwy (700 metrów w głąb jeziora) i z powrotem w około 1,5 godziny. Start i powrót odbywają się na promenadzie w Mikołajkach przy Wiosce Żeglarskiej.


 

Papugarnia Mazury

Papugarnia Mazury wraz z Mini Ogrodem Zoologicznym w Wilkasach to egzotyczne miejsce gdzie można się poczuć wyjątkowo, a to za sprawą prawie 80 papug z 25 różnych gatunków oraz oswojonych wiewiórek hudsona, które można karmić z ręki a nawet pogłaskać. Na terenie funkcjonuje również mini zoo z małymi kurczaczkami, królikami i kaczkami. Spotkać można także i kolorowe bażanty i gęsi garbonose oraz indyki.

Niektóre zwierzątka można pogłaskać i karmić (tylko odpowiednim pokarmem, który można zakupić). Szczególną frajdę powinny mieć dzieci, chociaż dorośli po kilku chwilach również zachowują się podobnie. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, więc nietypowe sesje zdjęciowe na pamiątkę są codziennością. Papugi, mimo licznego stada mają oczywiście swoje imiona. Możemy poznać m.in. następujące gatunki tych pięknych ptaków: ary ararauny lorysy tęczowe, rozelia białolica, kakadu różowe, amazonka niebieskoczelna, modrolotka.


Rejs statkami Faryj

Dzieci wprost uwielbiają takie atrakcje. Rejs wycieczkowym statkiem jest już przygodą samą w sobie.

Ciekawą i urozmaiconą ofertę rejsów po mazurskich jeziorach proponuje firma Faryj. Statki tego armatora pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki, Bełdany Wszystkie rejsy odbywają się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Rejs pozwala na obejrzenie panoramy miasta Ruciane-Nida, z jego ciekawą zabytkową zabudową. Wpływamy na jezioro Guzianka Wielka. Jest to długie i wąskie jezioro polodowcowe. Przez akwen Guzianka Mała i Śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie.


Twierdza Boyen – mazurskie miejsce historii

Twoje dziecko uwielbia zamki, twierdze, mury obronne, rycerzy i żołnierzy? Koniecznie zabierz je do Twierdzy Boyen w Giżycku.

Twierdza znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Twierdza otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną. Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.


Mazurskie miasteczko westernowe - Mrongoville

W naszym zestawieniu atrakcyjnych miejsc dla dzieci nie mogło oczywiście zabraknąć miasteczka westernowego Mrongoville w Mrągowie.

Mrongoville jest niemal dokładnie odwzorowanym miasteczkiem z czasów XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu.  Co ciekawe, obok tego miejsca działa również wioska indiańska z naturalnej wielkości namiotami – tipi.

Miasteczko znajduje się na przedmieściach Mrągowa, niedaleko rzeki Dajny. Aby tam dojechać należy kierować się na Giżycko i z lewej strony drogi szukać drogowskazu umieszczonego niedaleko parkingu.

Na ponad 10 ha znajdują się m.in.: budynek miejskiego ratusza, posterunek szeryfa i więzienie, saloon i bar meksykański, dworzec i torowisko z lokomotywą, domki traperów, stajnia, strzelnica i parking na ponad 200 samochodów.

W samym miasteczko możemy wcielić się w prawdziwych kowbojów i poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Funkcjonuje tu wypożyczalnia strojów z tamtej epoki.


Ełcka Kolej Wąskotorowa

A może podróż kolejką wąskotorową wśród piękna mazurskiej przyrody? To możliwe w Ełku.

Historia Ełckiej Kolei Wąskotorowej sięga 1905 roku, wówczas to na zlecenie starosty miejskiego podjęto prace związane z projektem trakcji. Jej głównym celem miała być poprawa lokalnego transportu oraz ożywienie gospodarcze. W tle oczywiście krył się również aspekt militarny - kolej miała dochodzić do granicy z Rosją w Turowie.

Aktualnie kolej organizuje wycieczki z Ełku, poprzez Mrozy Wielkie, Regielnicę, Kałęczyny, Laski Małe aż do Sypitek. Całość trasy kolej pokonuje w około 3 godziny (wliczając 1,5 godziny przerwy na ognisko i zwiedzanie)



Tor tubingowy na Mazurach

Tor tubingowy znajduję się w miejscowości Okrągłe, przy jeziorze Skomack Mały, przy pensjonacie Sielanka. Opisywana atrakcja turystyczna jest elementem kompleksu, na który składa się: pensjonat, wyciąg i stok narciarski, piękna plaża z atrakcjami, mazurskie safari oraz restauracja serwująca pyszne dania. Tubing to nic innego jak zjazd na przygotowanej "dętce" (z twardego plastiku) po specjalnie przygotowanym torze. Dział on zarówno latem (sztuczne podłoże) i zimą (śnieg).

Zwykle zjazd trwa około 8-16 sekund, na górę wracamy w kilkadziesiąt sekund - wyciągiem (stoimy trzymając koło). Nie ma więc mowy o zmęczeniu, zabawa jest przednia i mogą z niej skorzystać wszyscy powyżej 5-go roku życia. Przy korzystaniu z toru, małe dzieci zjeżdżają pod opieką dorosłych. "Dętki" występują w 2-3 rozmiarach i są jednoosobowe. Małe dzieci powinny dodatkowo posiadać kask.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 12
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 4
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 6
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts