Już wkrótce rozpocznie się rewitalizacja zabytkowego parku w Barcianach. Według planów powstaną tu nowe chodniki, będzie położona kostka brukowa zamiast betonu, na placu, będą też nowe ławki. Przypomnijmy, że w Barcianach znajduje się również wspaniały, krzyżacki zamek, który został wystawiony na sprzedaż.
- Wszystko dzięki staraniom Koła Gospodyń Wiejskich z Momajn – mówi Marta Kamińska, wójt gminy Barciany.
Finansowanie zostało zapewnione w całości z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, właśnie dzięki temu, że to koło gospodyń wnioskowało o fundusze.
- To koło z Momajn, czyli 15 km od Barcian i paniom nie powinno zależeć na tym, że Barciany będą ładniejsze, a nie Momajny. Dziękuję im za to, bo dla mnie jest to ogromnie ważne – dodaje wójt Barcian.
Wójt Barcian podkreśla, że od lat stawia na dobrą współpracę z kołami gospodyń w gminie. Koszt rewitalizacji parku to przeszło 261 tysięcy złotych.
Przypomnijmy, że prywatny właściciel po raz kolejny wystawił na sprzedaż pokrzyżacki, XIV-wieczny zamek w Barcianach. Był to jeden z większych zamków zakonnych w tym regionie.
Pokrzyżacki zamek we wsi Barciany został wystawiony na sprzedaż przez prywatnego właściciela. Władze lokalne liczą, że być może nowy właściciel uczyni z zabytkowego obiektu hotel z wieloma atrakcjami dla turystów.
- To, że Barciany są wsią, nikomu nie przeszkadza. Staram się zmieniać wygląd Barcian, chciałabym przywrócić im tę wartość zabytkową. Ale tu nie chodzi o to, żeby przypominały miasto. Tak naprawdę nie ma to znaczenia czy gmina miejska, czy gmina wiejska – mówiła na antenie Radia Olsztyn Marta Kamińska, wójt Barcian.
Liczy ona jednak na to, że swojego nabywcę znajdzie krzyżacki zamek, który od 2001 roku jest w prywatnych rękach. Właściciel planował tam stworzenie hotelu, jednak nie dokończył prac.
- Miał być hotel, miały być sale konferencyjne. To byłaby jedna z większych atrakcji, zamek jest tą naszą perełką, która – gdyby była udostępniona – przyciągnęłaby turystów – uważa Marta Kamińska.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jak bardzo brakuje takich perełek, do uświadamiania mieszkańcom naszego kraju, czym jest historia. Mieszkam na Dolnym Śląsku, gdzie również jest wiele takich "pozostałości". Kilka z nich zostało, za spore pieniądze, "łaskawie uznane" za świadectwa "polskości/piastowskości" Dolnego Śląska. A prawda historyczna... No cóż - dowiedzieć się nigdy nie jest za późno.
Podobnie jest z Warmią i Mazurami. Przepraszam za skróty myślowe. Pozdrawiam Państwa serdecznie i życzę wielu sukcesów. Finansowych, w sensie dotacji, czy jak to zwać i wielu Turystów. Prawdziwych.
Pozdrawiam.
Dariusz Buba