Przychodzi taki czas, że chęć spędzania czasu na Mazurach przeradza się w regularną pasję. Pobyty w hotelach, pensjonatach czy domkach choć mają liczne zalety wydają się niewystarczające, nie realizują potrzeby chłonięcia Mazur pełną piersią.
Potrzeba znalezienia własnego miejsca na Mazurach z czasem jest coraz silniejsza. Myśli o zbudowaniu domku nad jeziorem, który stanie się letnim azylem i punktem wypadowym do realizowania swojej pasji warto zacząć od poszukiwania działki.
Własna nieruchomość nad samym brzegiem mazurskiego jeziora to naturalna kolej rzeczy. Własny dom na Mazurach, z dostępem do jeziora i przede wszystkim - z możliwością przycumowania łodzi wędkarskiej lub jachtu to obiekt poszukiwań miłośników żeglarstwa. Czy takie miejsca jeszcze istnieją?
Osada Tyrkło położona jest w pobliżu majestatycznego jeziora Śniardwy, dzięki czemu łączy w sobie bliskość największych polskich akwenów, tworzących Szlak Wielkich Jezior Mazurskich oraz kameralne położenie - przy Jeziorze Tyrkło sąsiadującym z największym polskim akwenem.
W ciągu kilku lat w okolicy ma powstać inwestycja o wartości 300 mln zł czyli tzw. Pętla Mazurska (2027) - połączenie jeziora Śniardwy i Niegocin, które będzie przebiegało tuż obok osady i jej portu na Jeziorze Tyrkło. Trudno sobie wyobrazić lepszą wiadomość dla miłośników żeglarstwa i motorowodniaków. Wody Polskie poinformowały, że w kanale zastosowane będą pochylnie (jak na kanale elbląskim) napędzane elektrycznie z odnawialnych źródeł energii, które staną się kolejną dużą atrakcją turystyczną okolicy. Obecnie trwają prace nad zmianą Planów Miejscowych aby umożliwić budowę kolejki linowo-torowej między jeziorami. Poprzedni wiceminister infrastruktury oznajmił, że jeśli uda się sprawnie zrealizować kwestie formalno-prawne to budowa trwałaby 4 lata.
Jednocześnie już od czerwca 2023 rowerzyści mogą korzystać z 300-kilometrowej trasy przez Mazury. Mazurska Pętla Rowerowa łączy turystyczne miejscowości na Szlaku Wielkich Jezior i przebiega przez Giżycko, Węgorzewo, Mikołajki, Mrągowo, Ryn, Orzysz, Miłki, Pozezdrze, Pisz i Ruciane-Nida oraz pod samym ogrodzeniem Osady Tyrkło.
Na rynku nieruchomości od dawna można obserwować trend minimalizowania przestrzeni. Mikroapartamenty czy niewielkie działki budowlane na przedmieściach coraz częściej goszczą na portalach oferujących nieruchomości.
Projektując Osadę Tyrkło zadbano, by przestrzeń rekreacyjna pozwoliła wypocząć i cieszyć się urokami Mazur. Działki, będą oscylować w granicach 2 000 m2 powierzchni. Osoby, zainteresowane większym komfortem będą miały do dyspozycji działki o powierzchni nawet 3 500 m2. To nieruchomości o relatywnie dużej powierzchni, które pozwalają zarówno zbudować dom całoroczny, jak i przestronne miejsce przeznaczone na sezonowy wypoczynek.
Trudno wymarzyć sobie lepszą lokalizację dla działki na Mazurach jak sąsiedztwo Mikołajek, Giżycka, Ełku, Pisza – odległości 30min oraz Orzysza oddalonego tylko o 5min.
Dobre skomunikowanie ułatwia częste wyjazdy, zwłaszcza w okresie letnim, gdy chce się łączyć obowiązki zawodowe z pasją – zauważa Piotr Kaniewski współwłaściciel firmy Lokaty Ziemskie, która jest wyłącznym sprzedawcą osady. Aktualnie niespełna trzygodzinna podróż ze stolicy jest niezaprzeczalną zaletą, która pozwala na częste, nawet cotygodniowe wyjazdy. Tym bardziej, że do osady już dziś prowadzi wygodna, asfaltowa droga a realizowane duże inwestycje drogowe jeszcze znacznie skrócą i poprawią komfort dojazdu.
W większości przejezdna (poza obwodnicą Łomży) jest już trasa prowadząca z Warszawy przez pobliską stolicę Mazur czyli Ełk do estońskiej stolicy Tallina - S61 via Baltica. Jej planowane zakończenie to wiosna 2025.
Najbliższa osadzie trasa szybkiego ruchu - S16 (wariant B) oddalona będzie od osady o ponad 4 kilometry w kierunku północnym. Najważniejszą zaletą będzie jej bliskość a jednocześnie bezpieczna odległość chroniąca przez hałasem. Barierę izolującą potencjalny hałas stanowi zalesiony teren Lasów Państwowych otaczający osadę. Dzięki czemu bliskość szlaków komunikacyjnych z jednej strony zapewni szybkie dotarcie z największych miast, z drugiej zaś takie położenie gwarantuje zachowanie turystycznego charakteru działki, spokój i ciszę, która nieodłącznie wiąże się z Mazurami.
Nie odstają od inwestycji drogowych również inwestycje kolejowe. W 2026 roku ma zostać zakończona RailBaltica czyli kolejowe połączenie Tallinna (przyszłościowo też Helsinek) z Warszawą (przez Ełk) i resztą Europy. Pociągi na tej trasie przyspieszą do 200km/h. Planowane jest też połącznie kolejowe regionu z CPK (2032) m.in. przez pobliski Orzysz co czyni Osadę Tyrkło unikalną - w skali Mazur - inwestycją.
Zaniedbany, podupadły teren po zakładzie przemysłowym zyskuje nowy turystyczny charakter.
Ruiny przemysłowych budynków, pozostałości po działalności nie wpływały korzystnie na charakter okolicy, która mieszkańcom kojarzyła się z zaniedbanym, zaśmieconym terenem i marnującym się potencjałem. Teraz to może się zmienić - zauważa Michał Romański urbanista Orzysza.
Dzięki zaangażowaniu Samorządu i Burmistrza Orzysza, w miejsce nie działającego od dekad straszącego tartaku, którego ruiny zaburzały ten piękny mazurski krajobraz, powstanie uporządkowany teren służący turystyce oraz rekreacji. Moją rolą od dekad jest działanie na rzecz naszego regionu. Tym bardziej cieszę się, że poprzemysłowe tereny i niszczejące ruiny znikną z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a w ich miejsce powstaną nowoczesne tereny rekreacyjne z hotelem, portem, plażą i kąpieliskiem, co wzbogaci turystycznie Mazury – zauważa Zbigniew Włodkowski burmistrz Orzysza
W sierpniu 2023 uprawomocnił się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który zmienił przeznaczenie gruntu z terenu usług uciążliwych (tartak) na teren m.in. zabudowy rekreacyjnej indywidualnej, usług turystycznych (hotel) a w grudniu uprawomocnił się podział działki na mniejsze parcele. Już teraz szczęśliwi właściciele działek na Osadzie dokonywać zgłoszeń w Piskim Starostwie i rozpoczynać budowy domów natomiast w drugim kwartale 2024 - po uzyskaniu pozwoleń na budowę - będą mogły się rozpocząć prace budowlane związane z infrastrukturą Osady.
Estetyka otoczenia z nowoczesną zabudową rekreacyjno-turystyczną z pewnością wpłynie pozytywnie na region i ściągnie turystów. Warto też zauważyć, że zmiana MPZP korzystanie wpłynie też na środowisko. To trudna sztuka, by utrzymać niepowtarzalny charakter najpiękniejszej części Polski i przywrócić jej piękno po przemysłowej działalności, dzięki zachowaniu tego, co w Mazurach najpiękniejsze.
Tak było…
Tak będzie…
Przedstawione wizualizacje i grafiki, modele budynków itp., mają charakter wyłącznie poglądowy i pomocniczy, mający na celu wyłącznie umożliwienie zorientowania się w ogólnym wyglądzie nieruchomości, i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.).
Więcej informacji osadatyrklo.pl.
Materiał partnera
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.