Zamek krzyżacki w Szczytnie znalazł się na 8 miejscu wśród 160 zgłoszonych projektów z całej Polski do konkursu „Inwestycja z perspektywą”. Nagrodą będzie promocja przez Polską Agencję Prasową.
Internauci w tym konkursie mogli wybierać spośród 160 projektów unijnych zgłoszonych do konkursu. Na wysokim, 8 miejscu znalazł się zrewitalizowany zamek krzyżacki w Szczytnie.
Oto dziesięć inwestycji z największą liczbą głosów:
1. Stargardzkie Centrum Nauki (24 400 głosów)
2. Świnoujście: budowa tunelu pod Świną (19 138 głosów)
3. Mińsk Mazowiecki: „Rewitalizacja terenu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim” (12 894 głosów)
4. Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi (12 182 głosów)
5. Zakopane: Modernizacja Willi Czerwony Dwór (3 673 głosów)
6. Gmina Pleszew: pociąg do kultury (3 530 głosów)
7. Żłobek Gminny w Cedzynie – szansą na rozwój dziecka i aktywność zawodową rodziców w Gminie Górno (1 882 głosów)
8. Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego (1 753 głosów)
9. Budowa przestrzeni miejskich – Bulwar nadodrzański w Głogowie (765 głosów)
10. Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie (650 głosów)
Organizatorzy postanowili nagrodzić również te inwestycje, które wzbudziły największe zainteresowanie internautów. Projektom, których podstronę z opisem na www.europapnews.pap.pl odwiedziło najwięcej osób, poświęcone zostaną artykuły na stronach PAP.
W tej konkurencji na pierwszym miejscu znalazła się inwestycja realizowana na Zamku Krzyżackim w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim.
Konkurs realizowany był przez PAP w ramach projektu „EuroPAP News” współfinansowanego przez Parlament Europejski.
„Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” to projekt zakończony w czerwcu 2021 roku, który zrealizowany został w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Inwestycja obejmowała m.in. takie prace jak:
- konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku;
- budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem;
- budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych);
- wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej;
- budowę kładki pieszej;
- wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego);
- wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni);
- przeprowadzenie badań archeologicznych.
Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy miasta zyskali nowy obiekt, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność Miasta Szczytno wśród turystów.
Zamek od dnia uroczystego otwarcia przyciąga wielu turystów i odwiedzających, których w zaledwie 3 miesiące było już ok. 100 tys., co daje średnio ponad 1000 osób na dzień.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!