Na Mazurach w trakcie budowy lub na finiszu są inwestycje o wartości około 400 mln zł. To głównie remonty i modernizacje kanałów mazurskich oraz inwestycje w niektórych miastach.
W tym sezonie żeglarzy nadal czekają utrudnienia związane z remontami kanałów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Remonty były nieuniknione. Niektóre z nich były w opłakanym stanie.
- To największe takie przedsięwzięcie od kilkudziesięciu lat. W innym przypadku korzystanie z niektórych kanałów byłoby niemożliwe – przyznał na antenie Radia Olsztyn prezes Wód Polskich, Przemysław Daca.
Teraz wodniacy popłyną już wyremontowanym Kanałem Tałckim i Piękna Góra. To kolejne, po Kanale Grunwaldzkim, zmodernizowane przez Wody Polskie drogi wodne, które usprawnią ruch żeglugowy w Krainie Wielkich Jezior.
Natomiast prace nadal trwają na Kanale Mioduńskim, który łączy jeziora Kotek i Szymon. Finał już w przyszłym miesiącu. W październiku natomiast możemy spodziewać się końca remontu na Kanale Węgorzewskim, łączącym jezioro Mamry z portem w Węgorzewie. Wiosną przyszłego roku przewidywany jest koniec prac na rzece Węgorapie, która również jest częścią szlaku żeglownego.
Najpóźniej, bo za rok w kwietniu, ma zakończyć się remont na Kanale Szymońskim.
- Trzeba uważać na platformy, na których można spotkać pracowników. Najważniejsza jest jednak prędkość, z jaką poruszają się jednostki - informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz – rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku.
Remontu doczeka się też zabytkowa przeprawa, śluza Guzianka I. W tym sezonie Wody Polskie zwolniły też użytkowników dróg wodnych z opłat za śluzowanie.
W Giżycku przebudowany został natomiast port przy byłej Międzyszkolnej Bazie Sporów Wodnych oraz falochron przy wejściu do Kanału Łuczańskiego.
To część kilku wielomilionowych inwestycji realizowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oraz Wody Polskie. Dodatkowo Giżycko w szczycie sezonu turystycznego otworzy kolejną atrakcję: deptak nad Niegocinem.
- Podsumowaliśmy jeden z etapów tzw. "projektu nabrzeżowego", w ramach którego w Giżycku rozebraliśmy beton i urządziliśmy piaszczystą plaże, wybudowaliśmy kładkę pieszo-rowerową, rozebraliśmy zużytą infrastrukturę "starej" MBSW, otworzyliśmy przestrzeń i wyremontowaliśmy pirs (tzw. dalbę), pogłębiliśmy wejście do portu. Przed nami kolejne etapy, w tym dotyczące Giżycka - przebudowa Kanału Łuczańskiego – informuje burmistrz miasta Wojciech Iwaszkiewicz.
Jak dodaje burmistrz Giżycka, miasto jest już bardzo blisko sfinalizowania montażu oświetlenia Kanału Łuczańskiego. Planowany jest montaż opraw na oczepach na odcinku od wlotu z Niegocina do nowej kładki.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!